VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna: Sedláci můžou doma zabít dvouletý skot

Třebíčsko - Od ledna platí novela veterinárního zákona. Ta přináší jednu zásadní novinku ti, kteří doma chovají skot, mohou zdravý dobytek do dvou let věku doma i zabít. Už ho nemusí vozit na jatka jako dosud.

23.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Telata.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

V platnosti zůstávají podmínky pro veřejné vepřové hody, které jsou na vsích hodně oblíbené. Stále platí, že prase se nechá porazit ve veterinárně schváleném zařízení zpravidla na jatkách. Poté je veterinářem prohlédnuto a rozbouráno a lidem je možné v rámci „veřejného stravování“ nabídnout zabijačkové pochoutky.

Nemění se ani to, že soukromníci na vsích mohou doma chovat prasata na maso a doma si je poté taky zabít. A nepotřebují k tomu žádné zvláštní povolení a papírování.

Raději zvíře stejně odvezu na jatka

Radek Busta z Bítovánek u Želetavy je veterinář a sám chová dobytek. „Podle mého soudu je stejně lepší mladý skot porážet ve schválené porážkové místnosti, tedy na jatkách. Víte pak, že kvalita masa zůstala zachovaná. Je vychlazené, odvěšené, celkově je to snazší. Z takového zvířete je velké množství živočišného odpadu, se kterým je potřeba správně naložit. Za nějakou tu sumu, kterou při porážce zaplatíte, to podle mého stojí,“ myslí si veterinář.

Kdo se přece jen rozhodne, že by si chtěl doma sám zabít mladý a zdravý kus skotu, musí na to mít povolení. „Dobytek, který třeba uklouzl a zlomil si nohu, stejně zase musí na jatka,“ upozornil veterinář Busta.

Povolení je platné tři roky. „Jelikož je možné maso z domácí porážky použít pouze v domácnosti chovatele, lze povolení vydat jen fyzickým osobám. Každou jednotlivou porážku je pak nutné ohlásit minimálně sedm dní předem místně příslušné krajské veterinární správě, formulář je na stažení na webových stránkách www.svcr.cz v sekci formuláře na stažení v části VIII,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Chovatel musí podle mluvčího dbát zásad welfare, zvíře určené k porážce nesmí být týráno, proto je dobré se v tomto ohledu spolehnout na odborníka, nejlépe řezníka. Velmi důležité je upozornit, že s odpadem, kterého je v případě skotu hodně, musí chovatel naložit odpovídajícím způsobem.

„Jde zejména o několik desítek kilogramů útrob. Takzvané neškodné odstranění je nejlépe zajistit v asanačním podniku nebo v kafilerii. Ovšem pozor na specifikovaný rizikový materiál,“ zdůraznil mluvčí Duben.

U skotu jakéhokoli stáří to jsou mandle, střeva od dvanácterníku ke konečníku a okruží a u skotu nad dvanáct měsíců navíc ještě lebka kromě dolní čelisti, ale včetně mozku a očí. Tento materiál musí být zřetelně obarven, odděleně uskladněn a následně předán a zpracován v asanačním podniku. „Když pak chovatel všechny tyto zmíněné vedlejší živočišné produkty předá oprávněné osobě, musí do ruky dostat obchodní doklad. Tuto dokumentaci je povinen uchovávat nejméně dva roky,“ doplnil Duben.

V poslední době se množí nepřesnosti ohledně pořádání „obecních zabíjaček“. Objevují se zprávy, že novela veterinárního zákona tento typ lidové zábavy potírá. Jde o dezinformaci. Už v předchozích letech musely obce při pořádání vepřových hodů zpracovávat maso, které bylo rozbourané a zkontrolované. Deník byl například loni přítomen na vepřových hodech v Rudíkově.

I tehdy hasiči spolu s obecním úřadem nakoupili už zabitého, zkontrolovaného a nahrubo rozbouraného pašíka v jednom z okolních zemědělských družstev. Místní pak společnými silami vyrobili a snědli tradiční pochoutky a byla z toho jedna příjemně strávená sobota, která skončila tancem a muzikou.

„Zastávat se domnělých tradic je vždy vděčné téma. Žádná taková tradice ve skutečnosti není, byť by ji někdo dokládal obrázky Josefa Lady. Neboť na nich se porážení a kuchání odehrává na dvoře, pod přístřeškem a přihlíží rodina,“ podotkl mluvčí státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj na jednu stranu veřejnost žádá, a správně, všechny potraviny před uvedením do oběhu pečlivě prohlédnout a prověřit. A na druhou stranu by byla ochotná sníst cokoli, co se nabídne bez veterinární prohlídky?

„Lze pořádat různé veřejné atrakce, v tomto případě je ale potřeba brát ohled taky na porážené zvíře. Jeho veřejné usmrcování a porcování, domnívám se, snad nikdo nemůže považovat za lákavou podívanou,“ uzavřel mluvčí.

Autor: Hana Jakubcová

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení