„Evidujeme 2965 držitelů zbrojního průkazu a 6486 zbraní,“ informovala Deník mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková. „Držitelů průkazu je přes 3 tisíce, zbraní jednou tolik,“ sdělil pracovník inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy (IZSVD) havlíčkobrodské policie.

Jejich držitelé je však využívají k různým účelům. Zákon o zbraních a střelivech rozděluje zbraně do několika kategorií, podle nichž se vydávají jednotlivá oprávnění.

Konkrétně se jedná o oprávnění pro zbraně ke sběratelským účelům, ke sportovním účelům, pro lovecké zbraně, zbraně pro výkon zaměstnání a zbraně k ochraně života, zdraví a majetku. Jeden držitel může vlastnit i více oprávnění. „Největší počet oprávnění, více než dva tisíce, jsme vydali na ochranu života. Následují kategorie lovecké a sportovní,“ vypočetla mluvčí Slavíková.

Schází testy

Získat oprávnění k držení zbraně přitom může kdokoliv.

„Zájemce si musí podat žádost, jejíž součástí je návštěva lékaře a výpis z rejstříku trestů. Poté se již připravuje na zkoušku. Ta obsahuje test, který vychází ze Zákona o zbraních a střelivech,“ přiblížil Jaroslav Bílek z jihlavské policie. „Další částí je praktická zkouška, při které se například rozebírá a skládá zbraň. Vše končí střelbou na střelnici,“ nastínil průběh získání průkazu Bílek.

Zákon neukládá povinnost skládat psychologické testy. „Pokud má praktický lékař podezření, může zájemce o průkaz poslat na psychologické vyšetření,“ řekl Josef Makovec, vedoucí komisař IZSVD pelhřimovské policie.