VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé odsouhlasili převod třebíčské vysoké školy

Třebíč - Západomoravská vysoká škola Třebíč bude pokračovat. To je konečný výsledek čtvrtečního zasedání třebíčských zastupitelů. Ti rozhodli převést zakladatelská práva školy na společnosl Red Signal Invest, vlastněnou bývalým úředníkem Ministerstva financí Radkem Šnáblem.

8.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Klatka Grzegorz

Zastupitelé vybírali mezi dvěma nabídkami na vstup do školy. První podal již dříve Vzdělávací institut Praha. Tuto nabídku zástupci města na minulém zasedání zamítli, teď ji dostali na stůl znovu.

„Nabídka Vzdělávacího institutu Praha je nyní aktualizována. Je v ní doplněný harmonogram tak, aby termíny v něm obsažené byly reálné. Došlo také k vypuštění námi kritizované pasáže o povinnosti školy zajistit finanční podporu ze strany města Třebíče. Jinak zůstává stejná," sdělil před hlasováním starosta Třebíče Pavel Janata.

Rozvoj regionu a krajiny

Novým zájemcem o vstup do školy se mezitím stala společnost Red Signal Investment, patřící pod do holdingu mateřské společnosti Red Signal Corpora-tion se sídlem ve Velké Británii. Jejím vlastníkem je bývalý státní úředník a poradce několika ministrů financí Radek Šnábl. Ten počítá s projektem malé vysoké školy s velice úzkou specializací zejména v oblasti udržitelného rozvoje regionu a krajiny. „K dosažení této vize považuji za zásadní zachovat stávající akreditované obory a pokračovat rozvojem ZMVŠ do dalších souvisejících odborných modulů ekologického zemědělství, krajiny a lesního hospodářství," uvedl Radek Šnábl ve své nabídce.

Školu by chtěl navíc rozvinout o navazující magisterské obory a získat akreditaci pro distanční formu studia. „Samostatnou mezeru na trhu představuje studijní kombinace mys-livosti a rozvoje krajiny. V ideálním případě uvažuji o akreditaci MBA studia na ekologii a zemědělství a lovectví a myslivost," doplnil Šnábl.

Právě nabídce společnosti Red Signal Invest dali zastupitelé nakonec přednost. „U jejich nabídky bylo přesně popsáno, jaké jsou další pedagogické záměry se školou. Pro mě bylo velmi důležité, že deklarovali za-chování sídla vysoké školy v Třebíči. Přesvědčila mě i náplň, směřování i spolupráce se Zemědělskou ekologickou regionální agenturou z Náměště nad Oslavou," vysvětlil místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Hospodářská komora je pro

Převod svých práv musí odsouhlasit také ostatní zakladatelé. Představenstvo Okresní hospodářské komory Třebíč již doporučilo přijmout nabídku Red Signal Invest. A svůj souhlas vyjádřila také správní rada vysoké školy, kde krom Třebíče má své zástupce také třetí zakladatel Vivat Academia.

Mateřská společnost Red Signal Corporation má podle Šnábla sídlo ve Velké Británii především proto, že se zabývá strategií a řízením nadnárodních sporů.

Ostatně sám Radek Šnábl byl poradcem několika ministrů financí a vysokým státním úředníkem. Jeho jméno figuruje například v arbitráži České republiky s japonskou investiční bankou Nomura. Bývalý mi-nistr financí Miroslav Kalousek jej označoval za svého dobrmana. Z pozice vedoucího oddělení mezinárodní ochrany investic jej v roce 2013 odvolal ministr Jan Fischer. Šnáblovo jmé-no figuruje také mezi třemi podnikateli, které v roce 2008 odsoudil ústecký soud za podvod s krácením daně při vývozu herních automatů do Arménie. Sám je také majitelem rozsáhlých pozemků a nájemcem honitby v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Autor: František Vondrák

8.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení