VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaplnit třídy učebních oborů by pomohly státní maturity

Třebíč – Na většině škol na Třebíčsku se letos nepodařilo zcela zaplnit třídy učebních oborů. Mírné snížení zájmu pozorovali letos na třebíčské hotelové škole také u maturitního oboru Hotelnictví.

3.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustračni fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Bez zajímavosti není ani výrazný pokles zájmu chlapců o obory kuchař – číšník a prodavač.


Hochů za plotnou najednou ubývá


Svědčí o tom slova Marie Bendové z Hotelové školy Třebíč: „Dříve jsme mívali v těchto oborech více než 50 procent hochů, letos je jich málo. Vysvětlujeme si to tím, že zřejmě někteří žáci, většinou ze sociálně slabých rodin, upřednostnili letos takzvaná černá řemesla, která jsou finančně dotovaná krajem.“


S úvahou, že by dotace kraje napomohly například zájmu o strojírenské obory, nesouhlasí ředitel moravskobudějovické SOU řemesel a služeb Jaroslav Doležal: „Ani krajem vyhlášená stipendijní podpora nepomohla. Na obory zámečník a obráběč kovů jsme nepřijali letos jediného žáka.“


Podobnou situaci zažívají na Střední průmyslové škole Třebíč, její ředitel Zdeněk Borůvka zmínil: „Letos jsme neotevřeli jediný strojírenský obor. A to dokonce ani učební obor obraběč kovů, protože zájem o něj byl malý. Otevřít se nepodařilo ani učební obor elektrikář silnoproud, který se na naši škole ještě loni vyučoval.“ Řada učebních oborů na této škole podle ředitele nemá naplněnu kapacitu i kvůli současnému administrativnímu systému.


Státní maturity by pomohly


O chystané novince – státních maturitách, hovořil ředitel Gymnázia Třebíč Radek Blažek: „Státní maturity už měly být spuštěny dávno a myslím si, že mohou vzdělávání zkvalitnit. Možnost srovnání tu hodně chybí, přitom odborně byly státní maturity projednány už před deseti lety.“


Nad dopady státních maturit se zamýšlela ředitelka Hotelové školy Třebíč Libuše Kolářová: „Naplnili jsme všechny obory, ale kvůli populačnímu poklesu je mírný pokles počtu žáků u učebních oborů. Zlepšení situace by mohly přinést státní maturity. Lze předpokládat, že řada dětí se slabším prospěchem by raději volila učební obor, než obor s maturitní zkouškou.“


Že by státní maturity mohly pomoci, si myslí ředitel SOU řemesel a služeb Moravské Budějovice Jaroslav Doležal: „Snížily se nároky na klasických maturitních oborech a tím nastal pokles zájmu žáků o učební obory. Je potřeba, aby mnozí rodiče pochopili, že je někdy lépe, když je žák kvalitně vyučen, než když má maturitní zkoušku, která je mu k ničemu.“


S menším počtem žáků se letos potýkají i na některých školách s maturitními obory. „Letos poprvé jsme nenaplnili kapacitu tříd. Přestože jsme přijali do prvního ročníku devadesát žáků, nakonec jich do třech tříd nastoupilo jen sedmdesát devět,“ posteskl si Pavel Svoboda, ředitel Obchodní akademie dr. Albína Bráfa v Třebíči. Neblahou situaci připisuje i na vrub současného administrativního systému se zápisními lístky do školy.

Obory, o které je největší zájem

V níže uvedeném seznamu jsou uvedeny obory, které uvádí třebíčský úřad práce nejčastěji ve svém přehledu volných pracovních míst:

šička – švadlena
svrškař/ka
zedník a pomocné profese ve stavebnictví
montážní pracovníci
číšník – servírka
kuchař
řidič
finanční poradce
lékař
Pozn. redakce: u výše zmíněného seznamu je třeba vzít v potaz skutečnost, že ne všichni zaměstnavatelé nahlásí volná pracovní místa úřadu práce.

Autor: Eva Bártíková

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení