VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Polici by se mohl stát národní památkou

Police - Obec Police hodlá už v únoru požádat o zápis polického zámku na seznam národních kulturních památek. Pokud by takovou věc prosadila, přibyla by Třebíčsku pátá národní kulturní památka.

25.1.2012 1
SDÍLEJ:

Zámek v Polici.Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Označením národní kulturní památka se v okrese pyšní pouze zámek s bazilikou v Třebíči, jaroměřický a náměšťský zámek a třebíčský židovský hřbitov.

Zámek v Polici přitom patří k nejvýznamnějším a nejvzácnějším gotickorenesanč- ním stavbám nejen v Kraji Vysočina, ale rovněž v republice.

Od roku 1996 má zámek ve svém vlastnictví obec, která se o něj vzorně stará a shání finance na jeho postupnou opravu. „Jen za posledních pět let jsme do oprav zámku investovali kolem osmi milionů korun, počítaje v to i dotace,“ přiblížil čísla starosta Police Karel Janoušek.

Obci se tak podařilo z velké části opravit střešní krytinu ze šindele a bobrovky. Postupně dochází i na opravy komínů, dřevěných trámů a žlabů.

Proč o zápis zámku na seznam národních kulturních památek hodlá obec usilovat, starosta Janoušek objasnil následovně: „Domníváme se, že na zachování rodinného stříbra by měl mít stát zájem. Navíc by se tak zámek dostal do úplně jiné kategorie památek, s čímž souvisí i získávání případných dotací na jeho opravu.“

O památce rozhodne vláda

Získání označení národní kulturní památka ovšem není nikterak jednoduché. „O zařazení památky mezi národní kulturní památky rozhoduje vláda na svém zasedání. Jde o velmi zdlouhavý proces,“ nastínila situaci Eva Tichá z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva kultury.

Podle jejího sdělení může ministerstvo kultury vybraným památkám pouze přidělit označení kulturní památka. „Za kulturní památku bylo loni nově prohlášeno 230 památek,“ řekla Tichá.

Starosta Police je přesvědčen, že jejich zámek si mimořádné označení zaslouží.

„Podáme na ministerstvo kultury podnět, aby naši památku doporučilo vládě zařadit ji při projednávání nových národních kulturních památek,“ zmínil.

Mezi národní kulturní památky byly z Kraje Vysočina naposledy vybrány v roce 2010 tři stavby.

Jsou to: Klášter premonstrátů v Želivě, Přemyslovský krucifix z Jihlavy a Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě.

Zámek v Polici je turistům přístupný pouze v letní prázdninové sezóně, kdy tu návštěvníky provází studenti se zájmem o historii. Turisty na zámek přitahují i příležitostné noční prohlídky či vánoční akce na zámku. Část zámku v Polici je celoročně využívána jako obecní úřad a obřadní síň.

Návštěvníci při prohlídkách polického zámku obdivují mimořádně zachovalý prostor kaple z 18. století s rakvovitým tabernátorem, či nádhernou štukovou a malířskou výzdobu zámeckých komnat, které sice zatím nemají bohatý mobiliář, avšak půvab jim nechybí.

Neobvyklé výhledy do širokého okolí nabízí pohled z hranolovité věže, která je turistům rovněž v létě přístupná, stejně jako areál zámeckého parku.

V současné době probíhá v prostorách zámeckého nádvoří restaurátorský a statický průzkum.

„Bude sloužit coby součást podkladů pro naši žádost o dotaci z Norských fondů na kompletní rekonstrukci nádvoří,“ upozornil starosta. Podle něj je na nádvoří třeba opravit fasády, okna, dveře a také provést kompletní odvodnění, zpřístupnit by se prý mohly i další místnosti v zámku.

Celkovou investici zatím odhaduje na patnáct milionů korun. Už letos by se měla opravovat narušená statika terasy v zámeckém parku.

Autor: Eva Bártíková

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení