VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začít řešit dluhy je nutné včas

Třebíč – Otec z Třebíčska sjednal svým dvěma dětem úrazové pojištění. Když se však před čtyřmi lety rozváděl, zjistil, že nebude mít na jeho placení. A tak pojištění zrušil. Vzhledem k tomu, že jej zrušil dříve, dlužil smluvní pokutu.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

Za čtyři roky ovšem tato částka narostla z dvakrát dvou tisíc na deset a dvanáct tisíc. Na to otec přišel až za čtyři roky. Do té doby o dluhu vůbec nevěděl, nebyl ani vymáhán soudní cestou. Tento příběh má dobrý konec. Ukázalo se, že dluh je naštěstí promlčený.


„Tady se podařilo stihnout patnáctidenní odvolací lhůtu po obdržení platebního příkazu. Klient přišel včas,“ apeluje na lidi, kteří se dostanou do podobné situace, Eva Krčková z Občanské poradny v Třebíči. Toto je jen jeden z mnoha případů, se kterými se v současné době na poradnu občané Třebíče obracejí a který zazněl na semináři k projektu Prevencí proti chudobě aneb Jak nespadnout do dluhové pasti. Cílem projektu Asociace občanských poraden je upozornit na problematický nárůst zadlužených lidí a působit na ně především preventivně.


„Ideální by bylo, kdyby do poradny lidé přišli ještě před tím, než si vezmou nějakou půjčku, nebo se zavážou k nějaké smlouvě. Bohužel většina chodí, až když je pozdě,“ podotkl ředitel asociace Stanislav Skalický.


Zadlužených lidí přibývá rychleji


V praxi poradců byl za uplynulé roky vysledován prudký nárůst zájmu o dluhové poradenství. „Zatímco v roce 2008 bylo ohledně dluhového poradenství zodpovězeno 6 072 dotazů, v roce 2009 to bylo už 10 952 a za první pololetí tohoto roku máme již číslo 8 400, což je v porovnání s pololetím loňského roku sedmdesátiprocentní nárůst,“ přidal statistiku Skalický.


Nárůst klientů potvrdila i Eva Krčková: „Toto téma se stalo v tomto roce statisticky nejčastějším. Dotazují se dlužníci i věřitelé, lidé všech věkových kategorií.“

V rámci projektu rovněž nabádají lidi, aby si nebrali půjčku na věci, které nutně nepotřebují jako je dovolená či vánoční dárky. „Brzy znovu přijdou reklamy: Vezměte si půjčku na vánoční dárky a splácejte až v červnu! Jenže mezi tím přijdou o práci nebo o některý z příjmů a už mají problém,“ popisuje jednu z cest k problémům se splácením Eva Krčková.


Stejně důležité je problém neodkládat. Problémem spousty lidí je, podle pracovnic občanské poradny, že se lidé nesnaží s věřiteli jednat, ale raději dělají mrtvého brouka, a pak věci honí na poslední chvíli půjčkami od nebankovních subjektů.


Lidé většinou podlehnou nějaké „lákavé“ nabídce, kde se slibuje odpuštění jedné splátky či nízké úroky, podle pracovnic poradny si to však ony subjekty vyberou jinde.


„Hlavní je dobře číst smlouvy, což mnoho lidí nedělá. A pokud smlouvě nerozumím, půjčit si ji a poradit se. Jestliže nemají, co skrývat, neměl by to být problém,“ dodává Krčková.

Autor: František Vondrák

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení