VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná největší mimořádné očkování zvířat

Třebíčsko - Jedna z nejrozsáhlejších akcí Státní veterinární správy České republiky (SVSČR), možná největší po revoluci, startuje již tuto středu 20. srpna.

19.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Název má „nouzová vakcinace proti katarální horečce skotu“ a veterinářům nastává období, kdy budou mít plné ruce práce, první vlna musí podle nařízení SVSČR skončit do 14. září tohoto roku.


Z Německa a severu se do Česka začíná pomalu ale jistě šířit virové onemocnění, která se u přežvýkavců projevuje podobně jako chřipka.


Příznakem je též zmodrání jazyka, proto choroba dostala mezinárodní název Bluetongue.


Přenáší se buď ze zvířete na zvíře, nebo bodnutím tiplíka, hmyzu podobného komárovi. V krajním případě může nakažený kus uhynout. Člověku není choroba nebezpečná.


„Pro mě to znamená vydat se do terénu a naočkovat osm stovek kusů dobytka,“ sdělil pro ilustraci třebíčský veterinář Jan Gross. Ve svém rajonu má třeba Okřešice, Budišov, Třebíč.


Adolf Neumann právě z Okřešic pěstuje krávy ve velkém.


„Mám sedm set dobytčat, to se určitě nedá stihnout během jednoho dne, doktor bude muset přijet několikrát, věřím mu, že je to potřeba,“ nastínil svou situaci.


Povinnost očkovat


Vakcinace je povinná pro skot, ovce a kozy starší tří měsíců, jež jsou chovány jako hospodářská zvířata. Přeočkování pak proběhne v intervalu stanoveném výrobcem očkovací látky.


Majitelka farmy s pěti sty kusy dobytka, jež neměla zájem zveřejnit jméno, očkování vítá. „O patálie s nemocnými zvířaty rozhodně nestojím,“ upozornila.


Jiný farmář z Třebíčska ale celou záležitost vnímá pouze jako výdělek pro farmaceutickou firmu. Argumentuje tím, že se zatím v Česku vyskytlo několik málo případů kdesi na Chebsku.


„Tak to mě překvapuje, zaregistroval jsem pouze velmi pozitivní odezvu, naopak někteří lidé říkali, že s očkováním ministerstvo příliš otálelo,“ prohlásil Petr Habáň z odboru komunikace ministerstva zemědělství.


Podle jeho slov vláda v květnu na rozsáhlou vakcinaci uvolnila 155 milionů korun z Vládní rozpočtové rezervy, částku 100 milionů korun již dříve poskytlo ministerstvo financí.


Náklady na vakcínu a přibližně polovina nákladů na vlastní provedení vakcinace budou hrazeny z prostředků Evropské unie, stát přispívá na uhrazení druhé poloviny nákladů realizace očkování.


Podle Jindřišky Horákové z Krajské veterinární správy každý veterinář dostal seznam hospodářství i zvířat, kterých se vakcinace proti katarální horečce týká.

Autor: Hana Jakubcová

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení