VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chirurgie v Třebíči projde revoluční proměnou

Třebíč – Oddělení chirurgie Nemocnice Třebíč se mění. Brzy by se mohlo stát realitou, že pacient z ušního oddělení bude sdílet nemocniční pokoj s pacientem z oddělení chirurgie.

9.7.2010 3
SDÍLEJ:

Třebíčská nemocniceFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Směřujeme k nákladové optimalizaci a snažíme se postihnout trendy, které v tomto oboru jsou. Usilujeme o maximální zkrácení ošetřovací doby, až na jednodenní péči,“ naznačil ředitel Nemocnice Třebíč Leoš Dostál.

Objasnil i další opatření, k nimž nemocnice míří. „Vytváříme takzvaný otevřený lůžkový fond. Měl by sloužit pro ošetřovatelskou péči více příbuzných oborů chirurgie. Pochopitelně tak, aby nevznikly disproporce z hlediska potřeb konkrétního pacienta. Redukujeme chirurgii o jednu stanici. Vytváříme prostředí pro otevřený lůžkový fond,“ vysvětlil Dostál. Změna se prý v počtu hospitalizovaných pacientů neodrazí.

Zda nejde o přílišný zásah do chodu oddělení se od ředitele dozvídáme: „Oddělení nerušíme. Primariáty existují. Ale do budoucna nebudou mít vlastní lůžka. Budou existovat společná lůžka, která budou sloužit pro pacienty těchto oddělení. Primář bude mít k dispozici vyšetřovací zázemí s lékaři jako doposud. K dispozici bude mít i lůžka, která bude využívat více oborů – chirurgie, ORL, urologie, eventuelně oční a ortopedie,“ popsal ředitel.

Údajně nepůjde o míchání pacientů bez omezení. Po stránce organizační a technické prý bude třeba řadu věcí dotáhnout. „Tento záměr je už stanoven a nyní řešíme detaily, aby mohlo být vše realizováno,“ zmínil Dostál.

Jasno v termínu nemá zatím nikdo

O otevřeném lůžkovém fondu ředitel jihlavského územního pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Kořínek tvrdí: „Je to termín, o kterém se vede už velmi dlouho diskuze. Zatím ale pro něj nebyla stanovena žádná kritéria, neví se, jak bude vypadat.“

Diskuzi vede VZP s nemocnicemi i jejich zřizovateli. „Zatím ještě nebyla tato diskuze ukončena. Co se týče úhrad za lůžko, řídíme se současnými podmínkami, které stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR. Ta jednotlivé typy lůžek specifikuje,“ upřesnil Kořínek.

Že reakce primářů jednotlivých oddělení na novinku vedení nemocnice nemusí být vždy souhlasná, naznačují slova ředitele Dostála: „Potýkáme se s tím, že musíme umět přesvědčit primáře oddělení, že se nejedná o útok na jejich autoritu. Neomezujeme jejich obor. Jde o vytvoření jiného způsobu zajišťování ošetřovatelské péče. Je velmi důležité, aby si vedení jednotlivých oddělení uvědomilo, že nemusí disponovat přesným počtem lůžek.“

Kolik lůžek ubude na chirurgii po nových opatřeních, se Deník nedozvěděl. V současné době je na chirurgickém oddělení 90 lůžek, na ORL 15 lůžek a na ortopedickém oddělení 38 lůžek, k tomu je třeba přičíst 14 lůžek JIP. „Počet lůžek si teprve upřesníme, podle toho, jak bude možno zorganizovat co nejefektivnější péči,“ tvrdil ředitel.

Nad novinkou se zamýšlela Jarmila Novotná z Třebíče: „Péče o pacienty v nemocnici se lepší. Zastaralé prostory chirurgie ke kvalitnější péči o pacienta a jeho komfortu nepřispívají. Jen nové uspořádání lůžek tomu nepomůže.“

Autor: Eva Bártíková

9.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení