VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpad bude platit více lidí

Třebíč - Úlevy pro osoby s trvalým pobytem na třebíčské radnici už nebude město tolerovat. Až do konce letošního roku byla tato skupina obyvatel osvobozena od poplatku za komunální odpad. Od příštího roku už tomu tak nebude.

30.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Třískala

Třebíčští zastupitelé rozhodli, že od ledna zaplatí poplatek za komunální odpad v plné výši i ti, co mají trvalé bydliště v sídle ohlašovny – tedy na Městském úřadu Třebíč, Karlovo náměstí 104/55.


Na zdejší radnici má přitom v současnosti trvalý pobyt na osm stovek lidí. Za nešťastný krok označuje rozhodnutí zastupitelů vedoucí finančního odboru třebíčské radnice Marie Svátková: „Pouze nám to přidělá práci a zvýší náklady. Lidé s trvalým pobytem na třebíčské radnici jsou většinou k nezastižení a nedohledatelní. Obrazně lze říci, že náš úřad vlastně doručuje dopis sám sobě. Při současném poplatku za odpady ve výši 492 korun na osobu, by tak mohly pohledávky města vzrůst až téměř o čtyři sta tisíc korun ročně.“


Ke změně zazněly výhrady


Zdaleka ne všem se revoluční zásah do vybírání poplatků za popelnice líbil. „Vzniknou pohledávky, které nebudeme schopni vymáhat,“ tvrdil zastupitel Pavel Janata. „Příjmy města se nezvednou, jenom se zvednou náklady. To prostě nemá logiku,“ rozhořčoval se.


Podobné argumenty zazněly od zastupitele Miroslava Zahrádky. „Zvýší se pracnost, náklady na poštovné a veškerý efekt nebude žádný. To jsou lidi, na kterých si nikdo nic nevezme, ani exekutor ne,“ řekl.


I přes tyto názory byla vyhláška, zavádějící od nového roku poplatky za komunální odpad i pro osoby s trvalým pobytem na radnici, schválena. „Největší skupinu lidí hlášených na radnici, tvoří občané, kterým byl zrušen údaj jejich trvalého pobytu. V místě se nezdržovali, zaniklo jim užívací právo k domu či bytu a nový vlastník bytu těmto osobám nechce dát souhlas k přihlášení se k trvalému pobytu na nové adrese,“ informoval vedoucí odboru správních činností třebíčské radnice Karel Prokeš.

Podle Prokeše je ze zmíněného počtu 800 obyvatel odhadem 700 osob nahlášeno na úřední adrese po zrušení údaje o jejich trvalém pobytu. Zbývající část tvoří děti, co se narodily ženám cizinkám, nebo osoby, které se vrátily z ciziny a nemají se v ČR zatím kde přihlásit k trvalému pobytu nebo osoby, které nabyly státní občanství ČR.


Nově schválená Obecně závazná vyhláška č. 2/2010 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle mnohých zastupitelů zrovnoprávní ve vybírání poplatků za komunální odpady obě skupiny občanů města – těch, co mají trvalý pobyt na radnici a ostatních obyvatel města.


Co ale takové rozhodnutí zastupitelů bude znamenat pro městské úředníky? To uvádí ve své průvodní zprávě odbor komunálních služeb města: „Pokud obešleme tyto osoby písemností určenou do vlastních rukou, písemnost odejde na poštu, tam ji orazítkují, vyúčtují si poštovné a písemnost jde zpět městskému úřadu. Tato písemnost se pak doručuje náhradním způsobem, tj. veřejnou vyhláškou. Pak může být poplatník zaregistrován k místnímu poplatku za komunální odpad a jelikož se o tomto úkonu nedozvěděl, stává se dlužníkem. Následuje platební výměr a opět se opakuje stejné doručení jako u výzvy k registraci. Jelikož se dlužník o svém dluhu nedozví, je pohledávka za tímto dlužníkem předána exekučnímu oddělení. Na konci celého vyměřovacího procesu se městu navýší pohledávky a náklady na poštovné a na papír.“

Autor: Eva Bártíková

30.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení