VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za Libušino údolí se Zelení bijí, za jinou krajinu už ne

Třebíč /FOTOGALERIE/ – VLibušině údolí třebíčští Zelení brání málem každou pampelišku. Že ale na okrají města přibývá, většinou bez ladu a skladu, různých průmyslových objektů, jim zas až tolik nevadí.

1.3.2010 1
SDÍLEJ:

ANI O PÍĎ. Hluchý mlýn v Libušině údolí se pomalu rozpadá. Zájemci o jeho renovaci žádají rozšíření budovy, tomu ale brání zastupitelé.Foto: DENÍK/ Luděk Mahel

Libušino údolí Zelení hájili poprvé před pár lety vůči obchvatu. Nyní vytáhli do boje proti rekonstrukci Hluchého mlýna, jehož ruiny hyzdí údolí už řadu let. Majitel tvrdí, že ze strašidelného domu by mohlo klidně vzniknout relaxační a sportovní centrum. Investoři prý ale požadují větší manévrovací prostor. Jinak řečeno, zajímá je, jestli budou moci budovu rozšířit a co všechno si mohou dovolit. A právě příliš bujného rozšiřování objektu se Zelení bojí, jako čert kříže.


Majitel Hluchého mlýna Jaromír Odstrčil požádal o změnu územního plánu. Ta by umožnila případné další úpravy vokolí a rozšíření stavby. Údolí je lesoparkem a na ploše, zaknihované jako veřejná zeleň, nikdo nic stavět nemůže. „Chceme jen připravit půdu pro budoucího investora. Změna umožní zbudovat vprůběhu let něco, co bude dobré pro Třebíč,“ naléhal Odstrčil. Marně. Zastupitelé Třebíče jeho žádost smetli ze stolu. A to i přesto, že majitelem pozemků vokolí mlýna by i nadále zůstalo město, mohlo by tedy případné konkrétní úpravy objektu mírnit.


„Z přilehlého okolí by se staly pozemky vhodné kzastavění. To je riziko pro údolí. Město má za úkol chránit krajinu,“ namítl zastupitel Jan Uher (Strana Zelených).


Na opačném konci města ale Zelení už tak zásadoví nejsou. Když místostarosta Miloš Mašek (ČSSD) předkládal ke schválení jinou změnu, která pustí do klidné a téměř panenské lokality u Týnského rybníka sklady a garáže, ani nehlesli.


„Že to prošlo bez komentářů, mě také trochu překvapilo. Říkal jsem si, hoši nejsou nějací pozorní nebo materiály vůbec nečetli,“ usmívá se místostarosta Mašek.


Severozápadní cíp Třebíče u Budíkovické ulice je snad jediným místem vokolí města, které ještě nehyzdí průmyslové objekty. I když ani tohle už není tak docela pravda. Za posledními domy vyrůstá sběrný dvůr a pozemky si vjeho okolí kupují další podnikatelé. Sad a louku mezi okrajovými domy a rybníkem má podle jedné zvizí protnout severozápadní obchvat města. A zmíněný sklad a garáže by pak stály hned vedle něj. Zatím budou vlokalitě osamocené – vyrostou naproti takzvané Novotnově chalupě na opačné straně silnice, včerstvě vysázeném sadu.


Zelení tvrdí, že umístění podnikatelského objektu je daní za žádoucí vzkříšení areálu borovinské fabriky, ze které se pod jménem SOHO začíná rodit městečko sbyty a občanskou vybaveností. A objektivně řečeno, tenhle argument má svou váhu. Stejně jako úmysl podnikatele Josefa Klímy, který potřebuje svoji firmu zareálu fabriky přemístit. Logicky si pro ni vybral svůj pozemek u Týnského rybníka.


„Změna územního plánu se nám vůbec nelíbí, jenže hlasovat proti by znamenalo potrestat ing. Klímu za to, že ustoupil vBorovině akci SOHO. Moc bychom si přáli, aby SOHO vyšlo: přestavba zchátralé továrny na byty je výborná věc,“ vysvětluje zastupitel za Zelené Milan Zeibert.


Zelení se alespoň zdrželi hlasování. Větší odvahu měla radniční komise pro architekturu a dokonce i radniční oddělení územního plánování. Shodně s projektem nesouhlasí.


„O tom jsem vůbec nevěděl. Není to tak, že by můj objekt zasahoval do nedotčené krajiny. Navazuje přímo na plánovanou komunikaci, stát bude naproti domku vzatáčce. Kdybych si myslel, že narušuje krajinu, tak bych o to ani nežádal,“ reaguje podnikatel Josef Klíma. Pro úplnost je třeba dodat, že Klíma městu vstřícně daroval tisíc metrů asfaltové plochy vBorovině právě pro výstavbu areálu SOHO a další plochu směstem vyměnil vpro sebe nevýhodném poměru za parcelu vprůmyslové zóně. Tam se ale celá jeho firma nevejde, potřebuje tedy druhou část umístit právě na svůj pozemek vTýně.


Objekt, který tam chce zbudovat, by měl být jednopodlažní. To jedna zvariant přestavby Hluchého mlýna počítá sšestipatrovou budovou. I to hrálo roli vuvažování Zelených, přestože samotná změna územního plánu sama o sobě není rozhodnutím o žádné konkrétní stavbě. Kjejímu schválení je nutný ještě další kolotoč razítek a vyjádření.


„Pokus o prolomení územního plánu vpřípadě Hluchého mlýna vLibušině údolí je pro Třebíč mnohem větším nebezpečím. Ten šestipatrák smostem vúrovni druhého podlaží nás straší i vnoci,“ vzkazuje Zeibert.

Autor: Luděk Mahel

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové Syrovice (v bílém) oplatily juniorce HFK Třebíč osmigólový debakl z loňska.
8

Náměšť s Herálcem doplatila na neproměňování šancí

Zápas letošního nováčka I. B třídy ze Starče (v modrém) s loňským z Hartvíkovic rozhodl jediný gól.
11

Rapotice vyprovodily Nedvědici sedmi góly

Agresivní muž napadl přítelkyni, strážníky a sám sebe

Třebíč - S agresivním mužem měli co do činění v sobotu v noci strážníci městské policie v Bartuškově ulici v Třebíči.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Mladý řidič srazil třiadevadesátiletého muže na mopedu

Třebíč - Jednadvacetiletý řidič srazil v Třebíči třiadevadesátiletého muže na mopedu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení