VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výkopové práce v Borovině odkryly pestrobarevné opály

Třebíč - Pozornost třebíčských sběratelů minerálů i místních obyvatel vzbudily v minulých měsících pestrobarevné opály ve výkopech prováděných kvůli rekonstrukci kanalizace a plynového potrubí v Borovině.

31.8.2017
SDÍLEJ:

Borovinské opály.Foto: Lukáš Křesina

Převládaly zeleně a hnědě zbarvené, hojné byly i opály červené, zatímco světlé – bílé nebo žluté – se naopak objevovaly velmi vzácné.

Jako naleziště opálů byla Borovina proslulá již v minulosti. Jako první se o nich zmiňuje profesor třebíčského gymnázia František Dvorský ve své práci o nalezištích minerálů na západní Moravě, publikované v roce 1898. Opály byly tehdy sbírány v hliníku borovinské cihelny. Koncem čtyřicátých let cihelna zanikla, a tím skončily i nálezy opálů. Později byly nacházeny jen zcela ojediněle v příležitostných výkopech a nedosahovaly příliš velké kvality. Vzorky srovnatelné se starými sběry se objevily až nyní, po téměř sedmi desítkách let.

Jak vlastně tyto opály vznikly? Příběh borovinských opálů se začal odvíjet velmi dávno, před více než půl miliardou let v období, které geologové označují jako svrchní proterozoikum. Evropa, jak ji známe dnes, tehdy ještě neexistovala a území, na němž měla v daleké budoucnosti ležet Česká republika, bylo zalito mořem. Na jeho dně se usazovaly mocné vrstvy sedimentů – jílů, písků a vápenců. Během geologického vývoje trvajícího stovky milionů let prodělaly tyto sedimenty několik horotvorných cyklů, při nichž byly vrásněny a působením zvýšené teploty a tlaku také metamorfovány. Z jílovito-písčitých usazenin vznikly různé typy rul, z vápenců krystalické vápence čili mramory a ze směsných vápnito-jílovitých sedimentů horniny zvané erlany. Naposledy k tomu došlo během variského vrásnění, které trvalo od devonu přes karbon až do permu.

Další kapitola příběhu byla napsána během třetihor. Tehdy vládlo velmi teplé a vlhké klima, v jehož důsledku probíhalo intenzivní zvětrávání, které mělo charakter, jaký dnes známe pouze z tropických krajin. Docházelo přitom nejen k mechanickému rozpadu hornin, ale i k jejich chemickému rozkladu spojenému s uvolňováním oxidu křemičitého, z něhož pak vznikaly různé formy křemenných hmot – opály, chalcedony, rohovce a plazmy, ale i křemence označované jako „sluňáky“. Mramory a erlany, ale také hadce, zvětrávají velmi snadno a jejich zvětraliny proto dosahovaly značné mocnosti.

Díky tomu se na výchozech těchto hornin často dochovaly až do současnosti. Poloha mramorů a erlanů zvětralá do velké hloubky vystupuje i v Borovině.

Intenzivní zvětrávání těchto málo odolných hornin bylo často spojeno s tvorbou terénních sníženin, které byly ve starších čtvrtohorách během ledových dob zaváty nánosy spraší. Ty představují kvalitní cihlářskou surovinu a na mnoha místech Třebíčska byly proto těženy pro potřeby místních cihelen. Přitom byly mnohdy odkryty i podložní zvětraliny, které poskytovaly opály i další minerály.

Opály z Boroviny nejsou jen hezké pestrobarevné kameny, ale jsou i zajímavým dokladem vývoje v neživé přírodě. Dokazují, že i zvětrávání, které je obecně vnímáno jen jako proces destruktivního charakteru, ve skutečnosti vede ke vzniku jiných minerálů a hornin, které jsou mnohdy stejně krásné jako ty původní.
Lukáš Křesina

Autor: Redakce

31.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Katolické gymnázium buduje nové učebny za 88 milionů

Andrea Kalivodová

Besedu rozezní hlasy operních div

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Okříšky - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

Den charity nabídne běžecký závod s Petrem Svobodou

Třebíč - Třebíč se v pondělí 25. září připojí k celorepublikovému projektu Den charity. Na Karlově náměstí bude probíhat kulturní program a uskuteční se i běžecký závod.

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Vysočina – S příchodem podzimu se otevírají houbařům nadějné vyhlídky, z lesů Vysočiny si nyní přinášejí pěkné úlovky. „Našla jsem křemenáče, bedly a také rodinku praváků, a to když jsem náhodou odhrnula borůvčí,“ řekla Lenka Veselá ze Žďáru. 

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Jihlava – Po bezmála čtyřech dlouhých letech vynesl Okresní soud v Jihlavě rozsudek nad čtyřiatřicetiletým Janem Rambouskem z Jihlavy. Ten byl obžalován z rozsáhlých podvodů vůči lidem po celé republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení