VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VŠPJ navštíví akreditační komise

Vysočina - Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) má před sebou důležitá rozhodnutí. V listopadu ji navštíví pracovní skupina Akreditační komise, která bude školu hodnotit.

26.10.2009
SDÍLEJ:

Vysoká škola polytechnická v JihlavěFoto: DENÍK/Archiv

„Návštěva nemá souvislost s tím, co se děje v Plzni. Každoročně je dáno dopředu, kdy proběhne hodnocení kterých škol,“ upozornila vedoucí kanceláře Hana Pospíchalová.

Vysoká škola se na základě hodnocení Akreditační komise rozhodne, jak se bude vyvíjet dál. „Máme svoje plány, kam bychom směřovali. Možná nám řeknou, že není v zájmu státu rozšiřovat počet oborů. Nebo nás mohou nasměrovat, jestli je už vhodné z hlediska našeho provozního a pedagogického zabezpečení jít do magisterského studia,“ doplnila Pospíchalová.

Volba rektora

VŠPJ se také připravuje na letošní volbu kandidáta na rektora. V současnosti může dvacet lidí z akademické obce nebo vedoucí katedry navrhovat kandidáty. Jejich první představení bude posledního listopadu, kdy vystoupí na veřejnosti a představí voličům své představy o škole.

„Akademický senát zvolí kandidáta na rektora 2. prosince a pak nastane formální postup předložení zvoleného kandidáta prezidentovi. A to včas, aby mohl být jmenován nový rektor,“ uvedla Pospíchalová.

Stávající rektor Ladislav Jirků má funkční období do 31. května. Nyní se navrhují teprve kandidáti na rektora, tím pádem Jirků neví, zda do voleb půjde. „Musíme se domluvit s kolegy, protože v tuto chvíli nevím, jak to dopadne. Do týdne to budu vědět určitě,“ řekl rektor.

Rozšíření prostorů

Škola plánuje na každý rok aktualizaci dlouhodobého záměru. Příští rok se pro ni stane prioritou rozšíření prostor pro výuku, a to především pro technicky zaměřené obory. Dále je jejich cílem vybudování moderní vysokoškolské knihovny a další velké víceúčelové posluchárny.

Už letos chtěla VŠPJ získat finance na vysokoškolský kampus, který měl stát v objektu staré nemocnice v Jihlavě. „Jsme stále na úplném začátku. Neuspěli jsme teprve v první výzvě, která byla vypsána. Do roku 2015 budeme mít ještě několik pokusů,“ řekla prorektorka Alena Štěrbová.

Stavba kampusu je vyčíslená na 500 milionů korun. Nesplněnou podmínkou, proč peníze škola nedostala z programu Výzkum a vývoj pro inovace, se stalo akreditované doktorské studium, které škola nemá. Studující zde zakončují pouze bakalářským titulem.

„Město Jihlava podpořilo vysokou školu předáním budovy někdejšího objektu nemocnice. Z projektu ale sešlo, tak je majetek zpět ve vlastnictví města,“ sdělil mluvčí magistrátu Radek Tulis. Vedení Jihlavy chce ve spolupráci se školou hledat případné další využití pro tuto budovu.

Další nové obory

V dalších letech plánují demografové úbytek studentů. „Očekává se propad počtu studentů na vysokých školách po roce 2012, protože dojde ke generačnímu zlomu,“ připustila Pospíchalová. Škola na tuto situaci bude reagovat. Chce se vyvíjet tak, aby si splnila svůj hlavní cíl a naplnila svoji kapacitu tři tisíce studentů. „Rádi bychom také rozšířili vějíř oborů, které nabízíme, abychom byli pro uchazeče zajímavější,“ zakončila Pospíchalová.

Rektor Ladislav Jirků uvedl, které obory by měly zvětšit nabídku. „V nejkratším možném horizontu připravujeme strojírenství, veřejnou správu a kombinovanou formu některých oborů, třeba cestovního ruchu. Další bude také životní prostředí,“ sdělil Jirků.

VŠPJ spolupracuje také s krajem Vysočina. Jeho zaměstnanci včetně politické reprezentace se například účastní přednášek nebo cvičení na vysoké škole. „Kraj umožňuje studentům provádět praxi na krajském úřadě, zadává bakalářské práce, kde zaměstnanci kraje následně vystupují v roli oponenta prací,“ uvedl vedoucího odboru regionálního rozvoje Tomáš Čihák.

Vysoká škola má celkem šest oborů, kterými jsou Finance a řízení, Cestovní ruch, Počítačové systémy, Aplikovaná informatika, Všeobecná sestra a Porodní asistentka.
Bakalářský titul získalo už 455 studentů a v letošním akademickém roce studuje na škole celkem dva a půl tisíce lidí a to včetně kombinovaného studia. Do prvního ročníku letos nastoupilo čtrnáct set nováčků. Největší zájem je hlavně o obor cestovní ruch.

Pavla Janoušková

26.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení