VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda z Žákovy zahrady teče do centra Třebíče už téměř celé století

Třebíč – Vodárenské objekty nejsou jen technicky zajímavé, ale často i architektonicky. K nahlédnutí navíc nelákají jen ty nejviditelnější a největší, ale i ty méně známé, jako například třebíčský vodojem Žákova zahrada.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Voda z Žákovy zahrady teče do centra Třebíče už téměř celé stoletíFoto: Deník / Černý Kamil

Lidé si ho mohli prohlédnout v pátek, stejně jako další vodárenské stavby, v rámci dne otevřených dveří.

Vodojem Žákova zahrada je zasazen tak, že ze silnice v Jiráskově ulici není na první pohled vidět. Při bližším ohledání zaujme právě tím, jak do zahrady nenásilně zapadá a je její součástí. Platí to už téměř sto let.

Zařízení na jímání vody pro Třebíčany vzniklo v Žákově zahradě ve stejné době, kdy byl vybudován nedaleký vodojem Kostelíček. Zatímco Kostelíček zásobuje vodou od Heraltic okraje města, ze Žákovy zahrady proudí voda do centra a blízkého okolí.

V praxi to funguje tak, že heraltická voda teče takzvaným Vaňkovým vodovodem, pojemnovaným podle poválečného starosty Třebíče Josefa Vaňka, gravitačně až do Kostelíčka. Odtud rovněž samospádem putuje do Žákovy zahrady a přes tuto zásobárnu na Karlovo náměstí a do přilehlých ulic.

Vodojem Žákova zahrada pojme ve dvou komorách najednou až 800 metrů krychlových vody. „Třebíč je kromě něj a Kostelíčku zásobována i z dalších zdrojů, například z vodojemu Borovina, ze Štítar nebo z Mostiště. Celkově se ve městě ročně spotřebuje asi 2,2 milionu kubíků vody,“ podotkla Radka Bazalová z firmy Vodárenská a. s., která se o přísun vody do domácností na Třebíčsku stará.

Systém vybudovaný krátce po první světové válce funguje v Třebíči stále. Zařízení sice prošlo několika opravami a obnovami, Žákova zahrada konkrétně v roce 2007, už téměř jedno století však pracuje stále na stejném principu. Technologie současnosti ho pouze zautomatizovaly. Vodojemy jsou dnes řízeny z velké části dálkově z dispečinku.

„Vodojemy v rámci Vaňkova vodovodu stále plní stejnou funkci, nefunkční je už pouze věžový vodojem Kostelíček, ve kterém je stálá výstava o vodárenství,“ poznamenala Radka Bazalová.

Do objektů, kde se zpracovává voda a přes které proudí až do kohoutků v domácnostech, se lze podívat i jindy než v den otevřených dveří. Například Žákovu zahradu lze navštívit pro předchozí domluvě ve firmě Vodárenská a. s. téměř kdykoli.

Autor: Kamil Černý

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán zámku v Náměšti nad oslavou Marek Buš.

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 25. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies