VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká radost. Třebíčské mažoretky přivezly medaile z Mistrovství Evropy

Třebíč, Albena – Obrovský úspěch zaznamenaly třebíčské mažoretky Cheerladies, když se jim podařilo získat medaile na Mistrovství Evropy (ME) v bulharské Albeně. Celkem ukořistily pět cenných kovů. Za své soutěžní výkony získaly jednou zlatou medaili, tři stříbrné a jednu bronzovou.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Obrovský úspěch zaznamenaly třebíčské mažoretky Cheerladies, když se jim podařilo získat medaile na Mistrovství Evropy (ME) v bulharské Albeně.Foto: Archiv Cheerladies Třebíč

Na mistrovství se dívkám podařilo postoupit z kvalifikace v České republice, kde taktéž dosáhly na medailové pozice. V Albeně pak poměřily síly s mažoretkami z devíti různých států. Mistrovství se třebíčské mažoretky zúčastnily s kadetkami a juniorkami. „Naše svěřenkyně soutěžily v disciplíně miniformace, baton (hůlka) a baton classic (neboli tradiční mažoretka). V kategorii miniformace (4–7 soutěžících) soutěžily čtyři kadetky se skladbou Tučňáci z Madagaskaru. Kategorie tradiční mažoretka se skládá z pódiové choreografie a defilé, stejně jako disciplína baton. Defilé znamená, že mažoretky tančí sestavu, ale zároveň jdou i určitou trasu. U skupiny baton se jde 100 m a v tradiční mažoretce 60 metrů. Opakem je pódiovka, kdy mažoretky předvádí choreografii na místě,“ vysvětlila vedoucí souboru mažoretek Cheerladies Simona Kohoutová.

Samotnému vystoupení předchází tvrdá dřina. „Trénujeme v průměru čtyři hodiny týdně, před soutěží také o víkendech. Před účastí na ME jsme posledních čtrnáct dnů před odjezdem trénovaly každý den tři hodiny. Celkem jsme tréninkem strávily 40 hodin. Při přípravě bylo nejtěžší naučit se disciplínu defilé, kde musíme za tři minuty ujít sto metrů,“ řekla Kohoutová.

Kdo by si myslel, že se u dívek hodnotí pouze triky s hůlkou je na omylu. „Boduje se choreografie, pohybová technika a práce s náčiním. Ta je rozdělena na pět stupňů (levelů) podle obtížnosti. Každá choreografie také musí obsahovat povinné prvky,“ upřesnila Kohoutová.

Mistrovstvím to pro třebíčské mažoretky neskončilo. Tento rok mají naplánovaných i několik vystoupení v zahraničí. „Nyní se chystáme na festival do Belgie a Francie. Spojily jsme se s mažoretkami z Telče a vytvořily tak tým seniorek, který je podmínkou účasti na zahraničních průvodech,“ komentovala Kohoutová.

Ideální je pro zájemce o mažoretky s tímto sportem začít odmala. „Nejlepší věk pro začátek je pět až šest let. V současné době chceme vytvořit novou skupinu právě pro takto malá děvčata, která jsou vždy pro publikum nejkrásnější. Do našeho souboru ale přijímáme dívky do 15 let. Větší děvčata musí více trénovat, aby dohonila dívky, které začaly právě jako malé. Všechno se dá zvládnout. Jedeme podle hesla: Když se chce, všechno jde. Třeba v letošním roce soutěžily všechny dívky, které v září nastoupily do mažoretek,“ prozradila Kohoutová.

Mažoretky nejsou jen o barevném kostýmu a mávání s hůlkou. „Je to náročný sport, zahrnuje částečně baletní průpravu, gymnastiku a práci s hůlkou, což není úplně jednoduché, protože dívky musí umět zkoordinovat pohyb nohou a práci s náčiním,“ mínila Kohoutová.

Bohužel dlouhodobě zájem o mažoretky spíše upadá. „Mrzí nás to, protože tančíme na moderní hudbu, stejně jako různé taneční soubory. Ve výsledku je pohled na krásně upravené a oblečené dívky mnohdy lepší, než na tanečníky v teplákových soupravách. Máme mnoho vystoupení, a ještě více soutěží. Většinou si odvážíme medaile. Dlouhodobě nás těší, že patříme do první dvacítky top mažoretek v ČR,“ dodává Kohoutová

Nové zájemce soubor stále přijímá. Dveře mají otevřené dokonce i kluci. „Od září přijímáme nová děvčata, kterým se mažoretkový sport líbí. Mohou přijít dívky od pěti do patnácti let. Žádného kluka zatím v souboru nemáme, ale kdyby přišel, obohatil by náš tým. V současné době pravidla již dovolují chlapce na soutěžích. Více informací o náborech lze získat na stránkách našeho souboru,“ uzavírá Kohoutová. 

IVANA ŘÍHOVÁ

Autor: Redakce

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaderná elektrárna Dukovany

Zaměstnanci elektrárny ušetřili hektolitry ropy a stovky kubíků vody

Policie. Ilustrační foto.

Překročil rychlost. Pak se ukázalo, že za volantem neměl co dělat

Vosy a sršně děsí lidi. Hnízda často likvidují hasiči

Třebíčsko – Kromě požárů a dopravních nehod vyjíždějí hasiči také k jiným událostem. Právě v tomto období poměrně často míří k vosím nebo sršním hnízdům, které si drobní živočichové postaví až příliš blízko lidským obydlím.

Nejlepší ohaři budou soutěžit na Vysočině

Vysočina /ROZHOVOR/ – Začátkem září se sjedou nejlepší ohaři a jejich vůdci z celé České republiky do Štoků, aby v přilehlých mysliveckých honitbách zabojovali ve vrcholné soutěži a získali titul Všestranný vítěz České republiky 2017.

Muž zaútočil na svou příbuznou. Měl skoro dvě a půl promile

Třebíčsko – Na protialkoholní záchytné stanici skončil muž, který napadl svoji blízkou příbuznou. K incidentu došlo v neděli v domě v obci na Hrotovicku.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení