VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká křižovatka v Okříškách bude brzy bezpečnější

Okříšky - Obchvat městyse i přeložka silnice k průmyslové zóně u Nové Vsi vyvede velkou část dopravy z Okříšek. Vedení Kraje Vysočina hodlá s budováním začít v roce 2018. Okříšská radnice přesto plánuje úpravy největší křižovatky v městysi.

9.5.2016
SDÍLEJ:

Křižovatka v Okříškách. Foto: Deník/Kamil Černý

„Je jasné, že i s obchvatem, pokud vznikne, zůstaneme spádovou obcí, kterou bude i projíždět mnoho osobních i nákladních aut či autobusů. Takže určitě stojí za to, se křižovatce věnovat," řekl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Před časem se v místě křížení ulic ve směru od Třebíče, Přibyslavic, Jihlavy a autobusového nádraží počítalo s vytvořením kruhového objezdu. Taková varianta se však údajně kvůli majetkovým poměrům podle starosty neuskuteční.

Za roh není vidět

Alespoň dílčí vylepšení si však křižovatka i podle místních zaslouží. „Přechází se tam i mimo přechody. Lidé nemají jinou možnost. Za roh, odkud může kdykoli vyjet auto, navíc není vidět," upozornil Vlastimil Šrámek.

Radnice proto přišla s několika opatřeními, která mají z nebezpečné křižovatky udělat méně rizikovou. Prvním z nich je zbourání obchůdku s potřebami pro zahrádkáře a květinami. Budova patří městysi a je hlavní překážkou v bezpečném rozhledu nejen mezi hlavními silnicemi od Třebíče a od Jihlavy, ale také při vyjíždění od autobusového nádraží.

Radnice by mohla domek srovnat se zemí už letos. „Končit bych měla v červenci, odcházím do důchodu," poznamenala provozovatelka obchůdku Vlasta Havelková.

Změní se i přechody pro chodce. Ten stávající přes ulici Nádražní, která vede k průmyslovým zónám v Přibyslavicích a Nové Vsi, má totiž hned několik vad.

Jednou z nich jsou příliš blízko parkující auta, která překážejí dobrému výhledu nejen chodcům, ale také řidičům, jedoucím od Přibys-lavic, kteří mohou člověka za stojícím vozidlem celkem snadno přehlédnout.

Zákaz parkování

Přechod tam sice alespoň prozatím zůstane, auta už však v jeho blízkosti zastavovat nebudou. „Krajští silničáři, protože jde o krajskou silnici, tam nalajnují plnou čáru a instalují značku zakazující parkování," popsal Zdeněk Ryšavý.

Další nešvar přinesla zvýšená dopravní zátěž v posledních letech a nárůst počtu kamionů, které přes křižovatku míří do podniků v Přibyslavicích a Nové Vsi a opačným směrem. „Čas od času se stane, že do křižovatky vjede nákladní vozidlo bez toho, aby jeho řidič dal přednosti zprava od supermarketu a vozidlům, která jedou po hlavní. I pro pěší je to tam nebezpečné," upozornil okříšský starosta.

Chodci proto dostanou novou variantu, která jim nabídne bezpečnější a navíc také komfortnější přejití křižovatky. Vedení městyse ji totiž plánuje osadit bezbariérovými chodníky. „Pře-cházet by se nově mělo od autobusového nádraží ke Květince, která bude zbouraná, a až pak přes další přechod na stranu Masarykovy ulice, kde stojí škola," líčil Zdeněk Ryšavý.

Bezbariérové chodníky jsou podle něj v dnešní době samozřejmostí a v tomto případě také nutností. „Naproti domu, který zbouráme, je totiž schod, který je na soukromém pozemku a přes který se vozíčkáři nebo obča-né se ztíženým pohybem dostávají jen těžko. Proto tam uděláme chodník se sjezdem až pod tuto překážku," dodal starosta.

Demolice už letos

Zatímco prodejna pro zahrádkáře by se mohla bourat už letos, chodníky by se mohly stavět nejspíš až v příštím roce.

Zdeněk Ryšavý věří, že si lidé na změny rychle zvyknou. „Bude to něco nového, ale myslím, že to bude ku prospěchu bezpečnosti. To je to hlavní," zamýšlel se.

Nepůjde o levnou záležitost. Starosta odhadl, že městys budou zmíněná opatření stát kolem tří milionů korun. „Nechceme ale řešit jen tuto část Okříšek, ale širší okolí. Zároveň s chodníky u křižovatky vybudujeme chodníky i směrem k vlakovému nádraží a také ke škole. Půjde o jednu větší investici," připomněl Zdeněk Ryšavý.

Autor: Kamil Černý

9.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení