VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečné hroby se dají vyhledat na internetu

Třebíčsko /FOTOGALERIE/ – Hromadný hrob civilních obětí z tragédie na konci druhé světové války, pomník vojínům z Příložan padlým ve světové válce či kamenná mohyla památce padlých ve světové válce na návsi Pocoucova. Toto je jen zlomek z výčtu pietních míst, pomníků, pamětní desek a válečných hrobů s ostatky, které na Třebíčsku připomínají válečné události minulosti.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Na hřbitově v Přibyslavicích jsou pochováni partyzáni, kteří byli 7. května 1945 zastřeleni v Petrovicích.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Zahrnuty jsou nově zpřístupněné databázi.


„Minulý týden byla nově zpřístupněna evidence válečných hrobů umístěných v kraji Vysočina, dále v celé České republice i v zahraničí,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.


Na Třebíčsku je takových míst dvě stě devadesát pět, což je hned po jihlavském okrese druhý nejvyšší počet v kraji.


Hledat je navíc možné i vojáky narozené v našem regionu, ale padlé v zahraničí.


Evidenci válečných hrobů zpracovávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a Ministerstvo obrany ČR již od roku 2005.


„Za toto období byly v kraji Vysočina shromážděny údaje o 1732 válečných hrobech a více než 17600 evidovaných válečných obětech. Současně byla pořízena fotodokumentace jednotlivých válečných hrobů a za spolupráce krajského úřadu a ministerstva pověřené obecní úřady obcí s rozšířenou působností zadaly údaje do evidence,“ příblížila projekt Jaroslava Váchová z Krajského úřadu kraje Vysočina.


V databázi záslužných činů vojáků i civilistů z druhé i první světové války může hledat i veřejnost. „Každý zájemce, který si chce vyhledat někoho ze svých předků nebo osobu, o které slyšel, že zahynula během války a neví, kde je pohřbena nebo kde je připomenuta, může si nyní v centrální evidenci válečných hrobů, která je k dispozici na internetové stránce www.valecnehroby.army.cz, tyto údaje zjistit,“ dodala Svatošová.


Na příslušných webových stránkách rovněž zjistí, kdo údaje do evidence zadal a může zodpovědět i případné dotazy.


Hrotovická tragédie


Dvě sochařská díla známého sochaře Jaroslava Šlesingera - památník obětí okupace 1939-45 a padlých rudoarmejců na levé polovině hlavního zámeckého průčelí a pomník hrotovických občanů se sousoším truchlících žen na jejich společném hrobě - odkazují na asi nejtragičtější událost druhé světové války na Třebíčsku, která se udála na samém jejím konci v Hrotovicích.


Při vítání sovětských vojáků při osvobození Hrotovic došlo 8. května 1945 omylem k bombardování sovětským letectvem a zemřelo 114 občanů Hrotovic a 36 sovětských vojínů. Mrtví sovětští vojíni byli odvezeni.


Válečné hroby s ostatky lze rovněž najít na hřbitově na Gorazdově náměstí v Třebíči, kde jsou pohřbeni především vojáci z první světové války. Dalšími místy jsou Přibyslavice, kde leží partyzáni zastřelení 7. května 1945 v Petrovicích a Jaroměřice nad Rokytnou, kde jsou pochováni dva ruští vojáci z druhé světové války.

Autor: František Vondrák

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení