VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vala: Z krize vycházíme jako stabilní společnost

Třebíčsko /ROZHOVOR/ - Holdingová společnost ADW je jednou z největších a nejvýznamějších firem na Třebíčsku. O tom jak firma vznikla, jak se jí daří v období krize i jaké má plány do budoucna, jsme se zeptali jejího spolumajitele a generálního ředitele Aleše Valy.

2.5.2010
SDÍLEJ:

Aleš Vala.Foto: archiv ADW

Stručně představit firmu. Čím se zabývá?

Společnost ADW představuje skupinu firem holdingové struktury. Jsme ryze českým, ekonomicky stabilním subjektem, který je dlouholetým významným partnerem zemědělců. Již 15 let úspěšně působíme na Vysočině a v okolních krajích. Nicméně obchodní aktivity realizujeme na trzích celé Evropy. Hlavními oblastmi našeho působení jsou nákup a prodej zemědělských komodit, výroba krmných směsí, nákup a prodej hnojiv a pesticidů. Dále poskytujeme širokou škálu služeb pro zemědělce, včetně servisu a poradenství. Zabýváme se prodejem a distribucí pohonných hmot včetně provozu několika čerpacích stanic.

Jak a kdy firma vznikla? Co bylo tím impulsem pro její vznik?

Společnost ADW vznikla v roce 1995 s prvotním záměrem výroby alternativních ekologických paliv na bázi metylesteru řepkového oleje. Tento způsob uplatnění řepky znamenal pro zemědělce další příležitost k využití osevních ploch. Postupně jsme se zemědělci začali spolupracovat v dalších a dalších oblastech. V roce 1997 jsme založili společnost ADW AGRO, která se zaměřila na distribuci průmyslových hnojiv. V roce 2000 jsme převzali ZZN Třebíč a rozšířili svůj záběr o výrobu krmných směsí, distribuci pesticidů a velkoobchod s komoditami. V roce 2007 se dalším členem skupiny ADW stala Rolnická společnost Lesonice a tím jsme vstoupili do oblasti zemědělské prvovýroby.


Jak se firmě daří dnes? Jak zvládá období krize?

Velkou výhodou skupiny ADW bylo to, že jsme velmi časně rozpoznali a reagovali na známky přicházející ekonomické krize. Přistoupili jsme k realizaci řady opatření - zahájili jsme proces vnitřní restrukturalizace, mírně jsme společnost zeštíhlili, důsledně jsme vyhodnocovali platební schopnost našich zákazníků a využili jsme všechny zdroje vnitřních úspor. Tato opatření byla na tolik úspěšná, že současnou krizi procházíme jako stabilní společnost, která i v této ekonomické situaci stále roste.

Jaké jsou plány firmy do budoucna?

Začátkem letošního roku jsme v Rolnické společnosti Lesonice úspěšně dokončili výstavbu naší první bioplynové stanice, kde v současné době probíhá zkušební provoz. Další bioplynovou stanici plánujeme vybudovat v Krahulově. Aktuálně intenzivně pracujeme na všech přípravných krocích.
V oblasti krmných směsí dokončujeme výstavbu technologické linky, která dopovídá nejmodernějším světovým trendům a je určena k tepelné úpravě komodit pro výrobu krmných směsí. A v blízké budoucnosti přijdeme na trh s vlastní řadou krmných směsí nové generace.

Jak se vám v uplynulých letech dařilo v oboru biopaliv, se kterými jste i začínali a jak vidíte jeho vývoj do budoucna?

Z širokého spektra biopaliv v současné době vyrábíme směsnou motorovou naftu s obsahem methylesteru řepkového oleje nad 30%, kterou řidiči mohou tankovat pod obchodním názvem NATUR DIESEL na čerpacích stanicích už od roku 1995. Výroba biopaliv je dražší než produkce klasických motorových paliv a neobejde se bez podpory státu. Výše této podpory hlavně v daňové oblasti pak určuje i uplatnění na trhu. Dotace a různé formy podpory deformují trh. Z tohoto pohledu je podnikání v oblasti hlavně vysokoprocentních biopaliv nestabilní a těžké. Biopaliva stěží nahradí veškerá paliva z fosilních zdrojů, ale jako alternativní zdroj energie mají rozhodně budoucnost.

Autor: František Vondrák

2.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vodní zdroje jsou na historickém minimu

Starší dorostenci HFK Třebíč (v červeném) neproměňovali šance ani ve Velkém Meziříčí a opět prohráli.

Dorostenci opět doplatili na koncovku

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Třebíč - Vody ubývá. Podzemní zdroje jsou na historickém minimu a hladina den ode dne klesá i na Vranovské přehradě, která je zásobárnou pitné vody pro Třebíčsko. O vývoji situace Deník hovořil s ředitelem třebíčské vodárenské společnosti Jaroslavem Hedbávným.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení