VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice otevírá nejmodernější sál v Třebíči

Třebíč - V Třebíči v úterý začíná provoz nejmodernějšího konferenčního sálu ve městě. Radnice totiž dala zrekonstruovat velkou zasedací místnost v bývalém okresním úřadu. Je nabitá technikou.

23.6.2009
SDÍLEJ:

Nový sál v budově bývalého okresního úřadu je nabitý audivizuální technikou. Jednacích křesel je k dispozici 30, pro aktivní i pasivní diváky 74. S využitím pro jiné účely než zasedání zastupitelstva města se nepočítá.Foto: DENÍK/ Ivan Přibík

Zasedačka je však jednoúčelová, navržená pouze pro jednání zastupitelstva. Její dveře se tak otevřou jen jednou za dlouhé dva měsíce.

„Na zastupitelstva nechodím, nebaví mě to poslouchat. Jestli si ale v době krize a šetření postavili schůzovnu za čtyři miliony a sejdou se v ní jen několikrát do roka, tak je to na defenestraci,“ hřímal invalidní důchodce Martin Podolský.

Starosta Ivo Uher plánoval využití rekonstruovaného sálu jako všestranné kongresové místnosti. Byla proto vybavena kompletní audiovizuální technikou a hlasovacím zařízením. „Přinese to spoustu zajímavých procedurálních řešení,“ sliboval si starosta od nových tlačítek.

Podle původních představ starosty Uhra měla být nová zasedačka otevřena v únoru, nakonec se dokončení protáhlo do června. Od záměru multifunkčního využití radnice nakonec upustila. „Nepředpokládám, že bychom místnost pronajímali. Je tam spousta drahé techniky. Zastupitelstvo ji bude mít pouze pro svoje potřeby,“ sdělil tajemník městského úřadu Milan Hamerník.

Jen pro zvolené

Ostatním subjektům, například neziskovkám, prý radnice nabídne starou zasedačku v budově na Karlově náměstí.

Pavel Heřman, bývalý starosta města, dnes představitel opozice, je v názoru na novou zasedačku nekompromisní: „Stálo to přes čtyři miliony a zastupitelstvo města se tam bude scházet jen jednou za dva měsíce. Jsou to vyhozené peníze,“ prohlásil. Podle jeho slov tam radní záměrně omezili kapacitu míst, aby tam nechodilo moc lidí.

Kde zasedalo Zastupitelstvo města Třebíče

Do podzimu 2002 zasedali třebíčští zastupitelé na radnici na Karlově náměstí. Výhodou tam byl krásný výhled na náměstí, nevýhodou stísněnost. Vešlo se tam maximálně několik desítek občanů. Od počátku volebního období 2002–2006 se zastupitelstvo města přestěhovalo do velkého sálu kulturního domu Fórum. Mohlo se tam přijít podívat nebo vyjádřit svůj názor několik stovek lidí. Počínaje červnem 2009 budou zastupitelé jednat ve zmodernizovaném sálu bývalého okresního úřadu na Masarykově náměstí.

V nejnovějších prostorách výhoda prostoru odpadá. Trend se vrací zpět, kdy veřejnost má omezené možnosti k zúčastnění. Pokud budou zastupitelé na „okrese“ hlasovat o důležitých a citlivých tématech, například rušení mateřských nebo základních škol, vyhnout se v novém růžovošedém sálu přívalu lidí. Vejde se jich tam jenom pár desítek. Zbytek zůstane stát na chodbě nebo na ulici.

Jakým způsobem se v třebíčském zastupitelstvu hlasovalo

Způsob hlasování třebíčských zastupitelů se poslední roky vyvíjel. Za starosty Miloše Maška a tajemníka Rostislava Nováka se hlasovalo pouze rukou. Hlasy se zpočátku ani nepočítaly, jen se to „skouklo“. Funkci skrutátorů zavedl starosta Mašek až později, někdy ke konci volebního období 1998–2002. Ve následujícím volebním období 2002–2006 zavedl tajemník Milan Hamerník plastové krabičky s tlačítky, a to v roce 2003.

Přes technické problémy byly „čudlíky“ pokrokem. Jednoduché zařízení vydrželo v provozu až do současné doby. Úterý 23. června je premiérou nové techniky. Nové hlasovací zařízení zaručuje pro starostu dokonalý přehled, pro zastupitele komfort ovládání. Každý zastrčí na začátku schůze do strojku identifikační kartu a pak může využívat šest tlačítek: zapínání mikrofonu, hlasuji pro, proti, zdržel jsem se, mám diskusní příspěvek, mám technickou poznámku.

Speciální software umožní také řazení diskusních příspěvků nebo nastavení nekompromisního časového limitu pro řečníky. Vše bude ihned vidět na velkém promítacím plátně. V takovém momentě to přináší demokratickou výhodu: V Třebíči bude poprvé pěkně vidět, jak který zastupitel hlasoval. Už také nebude docházet k případům, kdy někteří jedinci nenašli v kritických chvílích dostatek odvahy ani proto, aby se alespoň zdrželi. Všichni totiž hned uvidí, že takovému zastupiteli se nehodila žádná z možností pro/proti/zdržel a ruce mu zůstaly ležet na stole.

Autor: Ivan Přibík

23.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Třebíče.

Anglický týden Třebíče? Lídr a dva sousedé v tabulce

Radnice uspořádala dopravní experiment

VIDEO: Radnice uspořádala dopravní experiment

AKTUALIZOVÁNO

Sníh znovu komplikuje dopravu na Vysočině

Vysočina - Dopravu na silnicích Vysočiny v pátek ráno zkomplikovalo zimní počasí. Na mnoha místech byly komunikace obtížně sjízdné, zejména pak silnice nižších tříd, které pokryla vrstva rozježděného sněhu. Hasiči a záchranáři zasahovali u několika desítek událostí.

Jak bylo v Třebíči před devíti lety? Podívejte se

Třebíč - Sníh v pátek ráno pokryl i střechy na Třebíčsku. Mohlo by se zdát, že letošní poryvy počasí jsou výjimečné. Sníh ovšem víc potrápil Třebíč před devíti lety, i když nutno říct, že tehdy přišla sněhová kalamita o měsíc dříve.

Snídaně pro dobrou věc pomáhají těm, kteří pomáhají

Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany zavedli užitečnou záležitost, takzvanou Snídani pro dobrou věc. Zaměstnanci si mohou přímo na místě koupit snídani, a zároveň tím podpořit neziskovou organizaci ze svého okolí. 

V září přijde do škol v Třebíči 400 prvňáčků

Třebíč - Do školních lavic v září v Třebíči usedne 400 prvňáčků. K zápisu do prvních tříd základních škol sice rodiče přivedli dětí o něco víc, téměř pětina jich ale požádala o odklad.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies