VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rozích se potkali potomci učitele a sedláka

Rohy - Malá vesnička Rohy si o víkendu připomněla významné výročí 640 let od první písemné zmínky. Velkou slavnost si užili místní i ti, kteří se v obci narodili, ale už v ní nějaký čas nežijí. Vzájemných milých setkání se tak udála celá řada. Tím spíš, že pro Rohy to bylo vůbec první setkání rodáků.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Bohumír Benáček, starosta dobrovolných hasičů z RohůFoto: Deník / Černý Kamil

Díky tomu se potkal například potomek vlastníků pozemku, na kterém v padesátých letech minulého století vznikla škola, a syn tehdejšího rohovského učitele. Školní budova stojí dodnes, sídlí v ní obecní úřad a místní ji využívají i jako společenské prostory a slouží také místním dobrovolným hasičům.

Dříve v budově kromě místnosti pro jednotřídku byl i byt učitele. „Tam, kde je dnes obecní úřad, bývala ložnice. Vedle byla kuchyň, ještě jsou tam kamna, která jsme s rodinou používali," vzpomínal Kamil Pácal, syn učitele z Rohů. Dnes žije v Lavičkách u Velkého Meziříčí.

Ještě před vybudováním školy v polovině minulého století hledali představitelé obce vhodné místo. Poskytl jim ho tehdy otec Josefa Sedláka, dnešního sedmdesátníka, který na setkání rodáků v Rozích dorazil. „Zůstal mi tady rodný dům, teď ho využíváme jako chalupu. Dokonce se tam zachovala pekárna na chleba, to už jen tak někde není, i když bývala v každém domě," vysvětlil Josef Sedlák.

On i syn učitele ještě dlouze vzpomínali, jak jako kluci hráli u školní budovy fotbal a zápalem pro hru se před kantorem snažili oddálit začátek vyučování, nebo jak lovili raky, hrouzky a mženky v místním potoce Mařek. „Dnes z něj někdy během roku zbývají jen tůňky, když jsme byli kluci, tak hrozil záplavami," připomněl Kamil Pácal.

O setkání starých známých nebyla v sobotu v Rozích nouze. Jak by ne, když vedení obce na akci pozvalo více než sto rodáků, z nichž někteří dorazili až od Prahy, a další obyvatele obce a chalupáře. Kromě bohatého programu na ně u kulturního domu čekala dechovka Bivojanka nebo nová kniha o historii obce. „Je v ní shrnuto, jak Rohy vznikly. Bylo to tak, že původně zde stály čtyři domy, a proto se do dnešního dne jmenuje tak, jak se jmenuje," zmínila starostka Olga Voborná.

Kniha obsahuje historii jednotlivých domů, včetně jejich obyvatel a připomíná, jak místní nazývali polnosti v okolí. „Publikace mapuje historii až asi do poloviny devatenáctého století," poznamenala starostka Rohů.

Slavili i místní hasiči, kteří si před časem přišli na nové vozidlo. „Byli jsme po Štěpkovu druzí hasiči na okrese, kterým se ho z velké části za státní a krajskou dotaci a s přispěním obce podařilo získat," podotkl starosta Sboru dobrovolných hasičů Rohy Bohumír Benáček.

Nový automobil představili místní hasiči ozdobený jako nevěstu. Kromě moderního vozidla ukázali i svoje starší auto, které dříve sloužilo armádě jako sanitka. Nejstarším exponátem v technice hasičů z Rohů je více než sto let stará ruční stříkačka, kterou k zásahům museli dříve táhnout koně. „Dodnes je funkční, ale chlapi se u toho dost nadřou," usmál se Bohumír Benáček.

Jeho kolegové ze sboru už by při případném požáru měli s novou technikou lehčí práci při zásahu. Pořízení nového automobilu finančně podpořil Kraj Vysočina, stejně jako pořádání vůbec prvního rodáckého sjezdu v Rozích.

Ten se konal po celý den. Účastníkům nabídl bohaté občerstvení, kromě hudební vložky i vystoupení šermířů, mši nebo malou výstavu o historii obce. Její součástí byl i trám z nedávno opravované střechy místní kapličky, ve kterém tesaři před sto lety ukryly také bílý penízek, který s největší pravděpodobností pocházel z pokladu, jež byl nedaleko u lesa Rohovec objeven v roce 1901.

Autor: Kamil Černý

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Židovské město v Třebíči.

Třebíč má mít nové partnerské město z Ukrajiny

Prvňáci si vyzkoušeli správné přecházení silnice. A viděli srážku auta s Vendelínem Neopatrným.
10

VIDEO: Prvňáci si vyzkoušeli bezpečně přecházet silnici

Procházka je republikovým šampionem v duatlonu

Příbram, Třebíč - Série Ford Czechman tour už patří minulosti. Český pohár v dlouhém triatlonu a duatlonu vyvrcholil posledním osmým závodem v Příbrami. Poslední díl seriálu Klasik duatlon byl současně Mistrovstvím ČR v dlouhém duatlonu.

Snipeři na úvod sezony naplno bodovali

Kopřivnice – Vedení jednou ztratili, ale podruhé si náskok vzít nenechali. Florbalisté třebíčských Snipers zavítali v úvodním kole východní skupiny Národní ligy do Kopřivnice.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Okříšky a ZŠ Heraltice

Třebíčsko - Třebíčský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Třebíčsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Třebíčska. Deník si tak mohou koupit na památku. Jako první se představují žáci ze Základních škol Okříšky a Heraltice.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení