VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V roce 1996 se opravovala věž i židovská čtvrť

Třebíč /SERIÁL/ - Třebíč v roce 1996 znovu o něco zkrásněla. Opravila se fasáda městské věže a do židovské čtvrti vedla z Karlova náměstí nová lávka.

25.11.2014
SDÍLEJ:

Na třebíčské nádraží přijel vlak tažený parní lokomotivou. Trať Zastávka u Brna - Třebíč - Okříšky slavila 125 let.Foto: Archiv Deníku

Seriál Třebíč1989 - 2014V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.

Poprvé lidé mohli volit do Parlamentu České republiky, protože předchozí volby byly ještě v rámci společného státu se Slovenskem. Na přelomu května a června se volilo do sněmovny a v listopadu do senátu. Sněmovní volby vyhrála v Třebíči ODS, druhá byla ČSSD a třetí KSČM. Volební účast byla 76,5 %, v celém okrese dokonce 82 %. Zatímco v prvním kole senátních voleb zvítězil Pavel Hort z ODS, druhé kolo ovládl tehdejší starosta Pavel Heřman kandidující za Demokratickou unii a stal se prvním senátorem za Třebíčsko.

Třebíč se v roce 1996 stala jedním z dvaceti měst s titulem Zdravé město. U autobusového nádraží byl otevřen automat na výdej kvalitní heraltické vody. Jeden litr stál jednu korunu.

Výrazný podíl na vzhledu panoramatu města měla obnova fasády městské farní věže. Důležitou stavbou pro plnohodnotné propojení Karlova náměstí a židovské čtvrti se stala nová lávka přes řeku Jihlavu.

Do Třebíče přijel v červnu vlak tažený parní lokomotivou. Šlo o oslavy 110. výročí provozu železniční trati Zastávka u Brna - Třebíč - Okříšky. Středem pozornosti, hlavně dětí, byla parní lokomotiva. Bylo možné se také vlakem projet. Sto pětadvacet let oslavilo rovněž třebíčské gymnázium. Tato doba uplynula od roku 1871, kdy povolil císař František Josef I. zřízení „Nižšího slovanského gymnázia" v Třebíči.

K jedné z největších krádeží za poslední léta došlo ve čtvrtek 15. srpna půl hodiny po poledni. Čtyři neznámí pachatelé přepadli prodavačky prodejny Zlato hodiny v ulici Přerovského a odnesli si odtud šperky a hotovost v hodnotě kolem dvou milionů korun. „Po dvouměsíčním pátrání se podařilo třebíčským kriminalistům dopadnout prvního ze skupiny pachatelů, dvacetiletého muže z Olomoucka. Po jeho společnících se nadále pátrá," zapsal kronikář Jiří Joura.

Do Třebíče se přijeli podívat Američané z agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Ta poskytla Třebíči čtyřicetimilionovou půjčku na obnovu inženýrských sítí v židovské čtvrti.

„Česká zkušenost přesahuje jakékoliv zkušenosti z dřívějšího komunistického místa. Během těchto dvou dnů, které jsem v České republice strávil, jsem viděl spoustu věcí a jsem velice nadšen tím, co se tu děje," řekl vedoucí americké výpravy Thomas A. Dine.

Na začátku adventního období byl u sousoší sv. Cyrila a Metoděje opět umístěn adventní věnec se čtyřmi svícemi. Na Karlově náměstí byly na stojanech pouličního osvětlení umístěny veliké světelné vánoční ozdoby, na východní straně náměstí v ostrůvku u parkoviště byl ozdoben žárovkami stříbrný smrk. Světelnými girlandami byla ozářena městská věž a před radnicí stál velký vánoční strom.

Autor: František Vondrák

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení