VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V převlečení se dá leccos. Třebas i vydělat...

Třebíč – Člověk oděný v kostýmu vodníka, šermíře či šaška se čas od času vyskytuje na Karlově náměstí v Třebíči, kde od lidí vybírá peníze pod záminkou příspěvku na loutkové divadlo.

28.7.2011 3
SDÍLEJ:

Podvodník. Ilustrační fotoFoto: Deník

„Chodí do mé oblíbené hospůdky v Třebíči, kde se vždycky převleče do kostýmu. Údajně se chlubil, že si tak slušně přivydělává. Prý i šest tisíc korun za den,“ řekl třicetiletý Jiří, který v Třebíči pracuje.

S postavou měnící převleky a objevující se občas na třebíčském náměstí má zkušenosti už mnoho místních. Jen ono loutkové divadlo, na něž vybírá, nikdo nejspíš nezná.

O kostýmovaném výběrčím ví i třebíčský starosta Pavel Heřman. „Pravdou je, že jistá osoba nám na radnici psala maily, v nichž oznamuje, že se bude v určitých dnech na náměstí pohybovat v kostýmu. Odepsali jsme, že nám to oznamovat nemusí. Máme přece v naší zemi svobodu. Na náměstí můžete klidně projít třeba v převleku za draka, aniž byste to komu oznamovali,“ řekl starosta.

Na zmínku o tom, že člověk v převleku od lidí vybírá finanční příspěvky, Heřman reagoval: „Nevím o tom, že by ta osoba, která nám posílala ony maily, kromě toho, že chodí v převleku, i něco vybírala od lidí.“

Starosta je přesvědčen, že pokud se někomu něco nezdá na jakékoliv sbírce pořádané na ulici v Třebíči, neměl by váhat zavolat městské strážníky. „Až po vás taková osoba bude příště vyžadovat peníze, a vám se na tom nebude něco líbit, neváhejte zavolat na linku 156. Ať strážníci prověří, zda jde o regulérní sbírku,“ vybízí starosta.

Objevuje se i jinde

S vodníkem, nebo šermířem v jedné osobě, podle toho, v jakém je momentálně převleku, se už potkali i třebíčští městští strážníci.„Údajně se představuje jako Šimon Pánek a tvrdí, že má loutkové divadlo v Jihlavě. My jsme ale žádné takové divadlo v Jihlavě nezjistili. Domníváme se, že je to podvodník, ale pokud na něj nikdo nepodá stížnost nebo žalobu, těžko s tím můžeme něco dělat,“ posteskl si ředitel třebíčské městské policie Ladislav Prvák.

V převleku za vodníka požadoval jistý člověk peníze od kolemjdoucích začátkem prázdnin i v Moravských Budějovicích. Oslovoval je většinou prosbou:„Přispějte na šermíře!Zda šlo o stejného člověka, jako v Třebíči, se nepodařilo zjistit.

Podle Prváka pokud dotyčná osoba žádající peníze nevyžaduje peníze násilím, postihovat ji nelze. „V zákoně nic není, jak tyto jevy postihovat,“ tvrdil. Pokud vás tedy žadatel o peníze nechytí alespoň za rukáv, či jinak vás fyzicky neomezuje, těžko prý čím argumentovat. Vydání finančního obnosu je na dobrovolnosti oslovené osoby.

Podobné je to podle ředitele městské policie s některými bezdomovci, kteří ve vynalézavosti, jak vyloudit z lidí peníze na alkohol, neznají mezí. „Například tu víme o jedné bezdomovkyni, která si vždy vytipuje nějakou ženu, kterou osloví. Na ní pak loudí peníze tak, že jí odvypráví historku o nemocném synovi s tím, že potřebuje peníze, aby mohla za ním jet. Tutéž historku vypráví pak i dalším,“ poznamenal ředitel Prvák.

Žebrota není v naší zemi zakázána a přistihnout při lži pouliční výběrčí na charitu je dost náročné. To potvrzují i slova mluvčí třebíčského oddělení Policie ČR Marcely Lavické: „Postinout takovou osobu za podvod lze jedině tehdy, když se vydává za člena nějaké registrované skupiny, sdružení či organizace, jejímž členem ve skutečnosti není a přitom na ni finance od lidí vybírá.“

Žebrotu lze omezit

Podle Lavické je na celé věci politováníhodné to, že převlečený šermíř, který vybírá vlastně příspěvky sám na sebe, tak bohužel dělá současně špatné jméno ostatním šermířům, kteří by se takto nechovali.„Nevím jak na to. Zda by bylo možno vydat alespoň pro některé lokality vyhlášku, kde by se žebrota zakazovala,“ dumal ředitel Prvák.

Zda může město žebrání nějak omezit, přiblížila z tiskového odboru Ministerstva vnitra Petra Schneiderová: „Ano, žebrání, pokud jej město vnímá jako činnost, která ruší veřejný pořádek, lze zamezit vyhláškou. Je potřeba přesně vymezit lokality a přesně popsat tuto aktivitu.“

Autor: Eva Bártíková

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení