VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud uspěji, Budějovice čekají jednání o novém starostovi

Moravské Budějovice /ROZHOVOR/ - Starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka se rozhodl kandidovat v podzimních parlamentních volbách. Na Vysočině je dvojkou za nově vzniklé uskupení TOP 09.

25.8.2009
SDÍLEJ:

Vlastimil Bařinka.Foto: DENÍK/ Hana Jakubcová

Rozhodl jste se jít do podzimních voleb do poslanecké sněmovny, kandidujete jako číslo dvě na kandidátce TOP 09. Kdo ale bude starostovat druhému největšímu sídlu na Třebíčsku, pokud uspějete?


To bychom, pokud uspěji, museli vést řadu jednání. Pokud bychom se dohodli, máme místostarostku Janu Kiesewetterovou, která se za těch dva a půl roku slušně zapracovala. Je to jenom na dohodách.


Před půl rokem jste mi v rozhovoru řekl, že kritici to přehánějí a že jste měl několikrát chuť s funkcí starosty praštit. Není tohle tak trochu únik?


Pokud by mě lidé podpořili, tak by to byl pravděpodobně únik. Každopádně chuť kandidovat znovu na starostu nemám. Protože těch pár lidí, kteří mají pocit, že se nic nového ve městě neudělalo, dokáže pěkně hlasitě křičet. Práci nevidí a neocení.


Vy už jste v parlamentu byl za ODS. V kterých letech?


Byl jsem poslancem v letech 1996 až 1998.


Z ODS jste odešel. Proč?


Bez komentáře.


Čím se liší myšlenkově TOP 09 od ODS?


Toto je složitější. TOP 09 se principielně skládá ze dvou subjektů. Lidé okolo knížete Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, tedy jádro TOP 09, uzavřeli dohodu o společném postupu v nadcházejících volbách s novým uskupením Starostové a nezávislí. Já patřím k druhému subjektu.


Čím tedy chtějí Starostové potenciální voliče zaujmout?


Hlavní myšlenkou Starostů a nezávislých je vedení státu z nejnižších míst, totální decentralizace, kdy lidé v místních samosprávách nejlépe vědí, kde a jak řešit své problémy. Starostové obcí by měli mít k dispozici daleko rozumnější balík peněz a jednotlivá zastupitelstva by si už sama měla určovat, na co finance půjdou. Nevznikáme nikde ve velkých městech, naše myšlenky se nerodí ve stranických sekretariátech. Samozřejmě se nedá vypustit zdravotní a sociální reforma. Miroslav Kalousek stranu TOP 09 taky založil ve svém bydlišti, tedy odspodu. Myšlenkově je to de facto stejné.


Miroslav Kalousek je ovšem často vnímán jako kontroverzní osobnost, šedá eminence s dlouhými a ne příliš čistými prsty…


Musíme se na to podívat tak, že každý politik je veřejností vnímán jako kontroverzní osoba. Lidé vidí, že poslanci mají pět firem, sedí v deseti dozorčích radách a představenstvech. A tito lidé ztrácejí soudnost a povědomí o běžném dění, o tom, jak normální lidé žijí. Narážím na životní styl Topolánků a Dalíků. Jedou si na dovolenou s lobbisty, ale tváří se, že se tam byli jen opalovat. Jde jim hlavně o to prodat velké podniky, velké podíly, proč, to si můžeme jen domýšlet.


Nemrzí vás, že jste na Vysočině až dvojkou na kandidátce za TOP 09, byť jste vysočinským lídrem Starostů a nezávislých?


Dohodli jsme se, že rektor jihlavské Vysoké školy polytechnické Ladislav Jirků bude jedničkou, já dvojkou. Kdybych trval na tom, že chci být jednička, zřejmě by se tak stalo. Protože bylo navrženo, že osm krajů pokryjí na pozici jedničky kandidáti TOP 09 a šest krajů zástupci Starostů a nezávislých. Vysočina vycházela na starosty, ale po nějakých dohodách padla volba na rektora Jirků, přece jen jeho dosah z Jihlavy je pravděpodobně větší. Mým cílem je především to, aby se do poslanecké sněmovny někdo dostal.


Kdo další z Třebíčska se dostal na kandidátku TOP 09?


Za TOP 09 Irena Hejzlarová a Pavel Ševela z Náměště, za Starosty a nezávislé místostarosta Mastníku Petr Chňoupek, místostarostka Hrotovic Hana Škodová, jako náhradník je místostarosta Náměště Ivo Matoušek.


Bude mít TOP 09 sponzora na Třebíčsku?


To nevím. Největším sponzorem pro Starosty a nezávislé tu zřejmě budu já, protože mně se myšlenky tohoto nového uskupení líbí.


Dá se říct, kolik osmitisícové město Moravské Budějovice za vašeho starostování získalo na dotacích?


Přes 100 milionů. Teď otevíráme zrekonstruované Tovačovského sady, za čtrnáct dní zcela předělanou mateřinku v Šafaříkově ulici. Za dva měsíce se začne rekonstruovat školka Fišerova. To jsou jen akce z poslední doby. Opravuje se věž kostela, na niž jsme získali dotaci. Kdyby bylo nové rozpočtové určení daní a dostali bychom alespoň takový podíl z daní jako na Slovensku, tak bychom se nemuseli neustále dožadovat nějakých dotací. Sami bychom věděli nejlépe, jak s penězi naložit. Já jsem z principu proti dotacím, jak mohou v Praze vědět, kde nás tady na venkově nejvíc tlačí bota? – ptám se.


Co konkrétního byste při případném úspěchu byl schopen prosadit přímo pro Moravské Budějovice či Litohoř, kde máte slibně rozjetý soukromý podnik?


Osobně si myslím, že pokud by se podařilo prosadit změnu v rozpočtovém určení daní, bylo by to to nejdůležitější, na co starostové obcí v širokém okolí nejvíc čekají. Obec, která má 500 obyvatel by podle slovenského modelu měla mít na hlavu 13 až 14 tisíc ročně do rozpočtu. Teď má nějakých 7 tisíc. Takže místo 3,5 milionu by hospodařila se sedmi miliony korun ročně. A to už je obrovský rozdíl. Obce by nemusely žebrat. Na ministerstvech sedí takzvaní dotační úředníci, kteří libovolně rozdělují dotace. Máme zeštíhlovat ministerstva, o tyto úředníky by mohl být počet byrokratů nižší.


Kolik jde peněz na obyvatele čtyř největších měst Prahy, Brna, Plzně a Ostravy?


Tam jde na hlavu 35 tisíc korun. Opakuji, že do zbytku republiky je to 7 tisíc korun na hlavu.


Ale pokud by se zvolil jiný klíč přerozdělení daní, budou Praha a spol. hořekovat, že se jim peníze naopak ubírají…


To právě že ne. Zvykli si na 35 tisíc, my jim je nebereme. Jednotlivá ministerstva rozdají na svých dotačních titulech 150 miliard korun. Podotýkám, že mluvím o nesystémových dotacích českých ministerstev, ne o dotacích z Evropské unie, to je jiná kapitola. Když bychom vzali všechny tyto nesystémové dotace ministerstev vyjma peněz z ministerstva práce a sociálních věcí a dali je na položku rozpočtové určení daní, je vystaráno. Navíc velká města si dokážou sama slušně vydělat, třeba vybíráním peněz za parkování. Kdybych já dal v Budějovicích parkoviště za 50 korun na hodinu, parkování podnikatelského auta za 50 tisíc na rok, lidi mě ukamenují. Na opravu pražských památek jdou obrovské sumy ze státního – nejen magistrátního rozpočtu.


Co by bylo s vaším podnikáním, kdyby se vám podařilo dostat do parlamentu?


Mám dvě společnosti s ručením omezeným, ve kterých mám většinu. Potom mám podnikání na fyzickou osobu – pronajímám nemovitý majetek. Ta „eseročka“ mi de facto řídí dospělé děti. Tam není nic proti ničemu. Už jako starosta nepodnikám, ale mám kontrolu nad majetkem.


Objeví se Karel Schwarzenberg do voleb na Vysočině?


Jako náš kandidát na českého premiéra by rád objel všechny kraje. Dostali jsme za úkol vymyslet, na které akci by se mohl objevit. Vhodný byl festival Petra Dvorského v Jaroměřicích, to ovšem knížeti Schwarzenbergovi časově kolidovalo s jinou akcí. Já ho pravděpodobně pozvu na Svatováclavské dny do Moravských Budějovic.

Autor: Hana Jakubcová

25.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení