VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé budou brát menší výplatu, a to až o 1 300 korun

Třebíčsko Učitelé z Třebíčska mají důvod k pesimismu. Jejich výplaty se od května ztenčí leckde i o více než tisíc korun. Navíc se kvůli miliardovým škrtům ve školství šíří na školách obavy z propouštění. Už teď mají školy sotva na holé platy.

3.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Pravděpodobně hůře než učitelé na středních školách na tom budou učitelé na základních školách, které zřizují města a obce.

„Ta situace se do výplat učitelů u nás promítne. A bohužel dost citelně. Ve výplatě za duben budou mít o 1 300 korun méně, správní zaměstnanci o 300 až 350 korun méně," přiblížil ředitel ZŠ TGM v Třebíči Martin Hlávka.

Poukázal, že už lednové navýšení tarifů nebylo takové, jaké být mělo, proto se musí nyní zpětně odrazit i tato skutečnost ve výplatách. „Školství je bráno jako resort, který se hodí jen na šetření. Doplácí na to zase ti, kterým bylo naslibováno. Ekonomická situace ve státě není dobrá. Tento stát nerozvíjí výrobní sféru a využití peněz z EU také není takové, jaké by být mohlo a mělo," zlobil se Hlávka.

Také na ZŠ Benešova Třebíč půjdou s platy rapidně dolů. „Podle možné úpravy jsme měli snížit platy některým učitelům až o 1 900 korun měsíčně, protože jsme volili úpravu snížení tarifních tabulek o jeden stupeň, kompenzujeme to osobním ohodnocením. Snížení platu bude zatím jen v průměru o devět set korun měsíčně, u správních zaměstnanců 400 až 600 korun. U vychovatelek školní družiny a asistentů pedagogů jdeme ještě níže. Jak to bude ale od září, to zatím nikdo neví," uvažoval ředitel Jaroslav Dejl.

Propouštět se bude

Na ZŠ Horka Domky Třebíč situaci vyřešili jinak. „Zatím se to promítne v odebraných osobních hodnoceních a také jsme zrušili jedno učitelské místo. A to tak, že na prvním stupni jsme sloučili dvě třídy. Možná časem dojde na podobná opatření i na druhém stupni," načrtla zástupkyně ředitele ZŠ Horka Domky Jaroslava Zemánková

Potíže s platy učitelů jsou i na středních školách. Ředitel Střední školy řemesel Třebíč Jaroslav Donutil k tomu řekl: „Všichni učitelé přijdou o osobní ohodnocení. Minimálně se platy sníží o 600 až 700 korun, podle jejich výše. Časem se bude určitě i propouštět."

K ostrouhání odměn a osobních příplatků přistoupili i na třebíčské obchodní akademii.

„Máme jen na holé platy. Na tarify jsme zatím nesáhli a věřím, že s tím do konce roku vyjdeme," vysvětlil ředitel třebíčské obchodní akademie Pavel Svoboda. Střední školy, které budou mít problémy s naplněním tříd novými žáky od 1. září, další zásahy do platů učitelů či eventuelní propouštění jistě nemine. Jak se utahování opasků ve školství projeví na Vysočině, okomentoval vedoucí krajského odboru školství, mládeže a sportu Miroslav Pecha: „Vázání mzdových prostředků včetně zákonných odvodů stanovené MŠMT představuje pro Kraj Vysočina částku cca 84,6 milionů korun, z toho pouze mzdové prostředky cca 62,6 milionů korun. Přestože vázání je na školy a školská zařízení stanoveno plošně stejným procentem kolem 2,15 %, dopady na tyto organizace budou různé."

Rezervy kraje nestačí

Zmínil, že krajem vytvořená rezerva v žádném případě nepokryje stanovené vázání.

Ředitelé škol jsou rozhořčeni. O dění ve školství se rozhovořil ředitel ZŠ Benešova Třebíč Jaroslav Dejl. „Hry, které s námi vláda, ministerstvo školství a financí hraje, jsou opravdu výborné. Celý systém pracuje nekoncepčně, nic se neřeší množství středních a vysokých škol, zároveň i množství malých „plně" organizovaných základních škol, nejnižší procento HDP v Evropě určené na školství, které se má ještě snížit. Chceme inkluzi zrušit základní školy se speciálním vzdělávacím programem, ale zároveň se škrtají prostředky na asitenty pedagogů. Nadále platí diskriminační systém financování základních škol čím větší počet žáků ve škole, tím méně peněz na žáka. Začíná jít pomalu o přežití. Jen tak dál," řekl Dejl s ironií v hlase.

Autor: Eva Bártíková

3.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení