VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účinnost pastí kolísá, rozhodně není stoprocentní

Třebíčsko /ROZHOVOR/ - Myslivci pokračují v boji s divokými prasaty, která páchají stále větší škody na zemědělských plodinách. Ministerstvo zemědělství proto myslivcům přispěje na výrobu odchytových pastí, které by měly pomoci stavy černé zvěře regulovat.

26.7.2013
SDÍLEJ:

Martin Žižka.Foto: Archiv ministerstva

Jak by měly lapáky fungovat, poodhalil vrchní ředitel sekce lesního hospodářství a náměstek Ministerstva zemědělství Martin Žižka.

Kdy mohou myslivci o příspěvek žádat?

Dotace administruje a vyplácí příslušný krajský úřad. Uzávěrku příjímání žádostí prvního kola výběrového dotačního řízení stanoví ministerstvo zemědělství do 30. září kalendářního roku, jenž předchází rozpočtovému roku, v němž může být požadovaná dotace poskytnuta.

Jakou částku mohou myslivci dostat?

Příspěvek na pořízení a instalaci odchytových zařízení na divoká prasata je ve výši osmi tisíc korun v maximálním počtu jednoho zařízení na 250 hektarů honitby. Příspěvek lze poskytnout jednou za deset let.

Čtěte také článek:Divočáky mají zastavit pasti, ne všichni jim ale věří

Jak by mělo zařízení vypadat, co by mělo splňovat?

Pro výrobu a používání odchytových zařízení existují doporučení, vycházející ze zákona o myslivosti, veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat. Stabilní odchytová zařízení, využitelná prakticky pro veškerou spárkatou zvěř, mohou mít velikost několika arů, pak ovšem nastává problém, jak s odchycenou zvěří dále manipulovat. Přenosná odchytová zařízení mají kromě toho, že jsou mobilní, i další výhody především však snadnou manipulaci se zvěří.

Jsou dány konkrétní rozměry nebo je to čistě na myslivcích, jakou past si vyrobí?

Rozměry by měly odpovídat velikosti jedince. Pro prase divoké jsou doporučovány rozměry jednoho metru délky, půl metru šířky a 0,8 metru výšky. Obecně má mít transportka takové rozměry, aby si divoké prase mohlo lehnou, stát v nenahrbené pozici, ale nemohlo se otočit. Do výšky 0,6 metru by měly být stěny bez otvorů, tak aby se zde nemohla zvěř zaklínit spárky. Transportovat zvěř je vhodné při zatemnění bedny, které však nesmí omezovat přístup vzduchu. Vlastní odchytové zařízení sestává nejlépe z automaticky uzavíratelných, to znamená padacích nebo závěsných dveří. Vstup do zařízení by měl být vybaven nastavitelnou „selekční mříží".

Proč? K čemu by měla sloužit?

To znamená, že do otevřených dveří můžeme vertikálně zasunovat silné železné tyče, které limitují velikost zvěře, která ještě může projít do pasti. Uvnitř pasti je pak většinou samospouštěcí zařízení klopýtadlo nebo nášlapná deska, které spouští padací dveře. Všechny části odchytového zařízení pro černou zvěř, jak pohyblivé, tak pevné, musí být velmi silné konstrukce, neboť i v případě, že odchytáváme jen selata, hrozí nebezpečí, že klec rozbije bachyně, která se může snažit své potomstvo osvobodit.

Kam by měly myslivci odchytové zařízení umísťovat?

Odchytová zařízení se instalují v lokalitách častého výskytu černé zvěře v lese nebo při ochraně zemědělských kultur. Do funkčního stavu lapák uvádíme nejčastěji až v období, kdy v honitbě poklesne nabídka potravy. Podle některých zkušeností je nejvhodnějším obdobím konec zimy. Kolem zařízení, stejně jako i v něm, je třeba připravit návnadu, jejíž účinnost můžeme posílit některým pachovým lákadlem, která jsou na trhu. Nejvhodnější návnadou je kukuřice, popřípadě oves, řepa nebo siláž nebo kombinace těchto krmiv.

Jak mají myslivci naložit s odchycenými zvířaty?

Odchyt a s ním spojená manipulace nebo usmrcení zvěře podléhá nejen myslivecké etice, ale také zákonu číslo 246/1992 Sbírky, na ochranu zvířat proti týrání, kde se uvádí, že provozovatel odchytových zařízení je musí provozovat tak, aby odchycená zvířata nebyla týrána. To je především častá kontrola nastraženého zařízení. Zákon o myslivosti pak praví, že v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti o povolení, popřípadě uložení úpravy stavu zvěře v honitbě nebo zrušení chovu určitého druhu zvěře současně uvedeno, že při úpravě stavu zvěře neplatí některé zakázané způsoby lovu. Z praxe ale nelze doporučit odstřel zvěře v lapáku, pokud je v něm více kusů.

Jak jsou taková zařízení úspěšná?

Černá zvěř je velmi učenlivá, a proto účinnost odchytu kolísá podle vložené návnady, klimatických a povětrnostních podmínek i ročního období. Účinnost odchytových zařízení rozhodně není sto procent.

Mohou myslivci využít takové zařízení i na odchyt jiné zvěře než černé?

Ano, zařízení ale musí být k takovému odlovu konstrukčně uzpůsobeno.

Jak je to se souhlasem vlastníka pozemku?

K instalaci odchytávacího zařízení musí mít uživatel honitby souhlas vlastníka pozemku s jeho umístěním v určené lokalitě na daném pozemku.

Autor: Kamil Černý

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení