„Je to pořád zhruba stejné, nějaký markantní nárůst jsem nezaznamenal," uvedl Lukáš Dvořák, majitel Irish Pubu Lucky´s na Skalní ulici. jeho klientelu tvoří z velké většiny místní. „V létě po Židovské čtvrti vždycky chodí hodně turistů, ale moc se jich tu nezastavuje. Ti, co přijedou do Třebíče se zájezdem autobusem, na pivo nejdou vůbec, jenom si za chvíli projdou památky a hned jedou pryč," uvedl Dvořák. „Turisté, kteří bydlí kousek nad námi v hotelu Joseph, se občas zastaví, ale davy to nejsou," dodal.

O hladké fungování vztahu restauratér/hoteliér a turista jde kromě samotných podnikatelů také městu. Tamní kulturní středisko se snaží s majiteli podniků v Židovské čtvrti při nejrůznějších akcích spolupracovat. „Ze začátku ze strany podnikatelů panovala nedůvěra, ale myslím, že teď sami vidí, že to funguje. Většina z nich začala při akcích v Židovské čtvrti nabízet židovská jídla, přizpůsobují otevírací dobu a podobně," podotkla ředitelka MKS Jaromíra Hanáčková.

Pracovnice informačních center například zase na oplátku posílají turisty do „spřátelených" restaurací. Podle Hanáčkové je kooperace mezi městem a podnikateli v turisticky atraktivní lokalitě na dobré cestě. „Spolupráce se určitě rozvíjí, podnikatelé pochopili, že gastronomie je šance," poznamenala ředitelka a jako příklad dobře spolupracujících podniků uvádí vinárnu Ráchel nebo kavárnu Vrátka.

Šnace na výdělek

Předsedkyně Vrátek Irena Rybníčková s ředitelkou Městského kulturního střediska souhlasí. „Akce jako je Oživené židovské město vyhledáváme, je to pro nás příležitost na zviditelnění a šance, jak si něco vydělat," konstatovala. Občanské sdružení Vrátka provozují v Židovské čtvrti na ulici Leopolda Pokorného kavárnu, kde obsluhují handicapovaní, kteří tak dostávají šanci začlenit se do běžného života. Turisté tamnímu provozu pomáhají výrazně. „Jsme v lokalitě, kde se turistů pohybuje hodně. Většina jich chodí v létě, když to porovnám se zimou, máme teď asi o padesát procent vyšší tržby," doplnila Rybníčková. Naopak nezávisle na roční době prosperují v Penzionu u synagogy. „Je to dané tím, že tu často bydlí umělci, kteří v Třebíčí vystupují během celého roku," vysvětlila Dagmar Juráňová, vedoucí třebíčských turistických informačních center.

Jenom loni si přijelo do Třebíče prohlédnout památky zapsané na seznam Unesco přes 113 tisíc lidí, což znamenalo jedenáctiprocentní nárůst oproti předešlému roku. Mezi lednem a červencem pak loni přijelo 32 962 návštěvníků, letos jich bylo 34 126, což je o čtyři procenta více.