„Plazmaferéza se od odběrů plné krve liší tím, že krvinky jdou zpět do těla dárce, sběrný sáček zachytí jen plazmu,“ vysvětlila vedoucí střediska Marie Dudíková.

Dárcem plazmy nemůže být každý. Kritéria jsou ještě o něco přísnější, než v případě krevního odběru. Věková hranice je od 21 do 50 let, tělesná váhamusí překročit 68 kilogramů. „Vyžadujeme předchozí zkušenost s dárcovstvím a bezpodmínečně nutné jsou dobré periferní žíly,“ uvedla Dudíková.

K samotnému odběru se dárci předem objednávají na konkrétní hodinu. V odběrovém křesle pak stráví zhruba šedesát minut, od každého lze získat průměrně 850 mililitrů plazmy. Celkové množství od jednoho dobrovolníka nemá za rok překročit 15 litrů. „Odběr plazmy je narozdíl od krve možný častěji. Ze všech krevních složek se obnovuje nejrychleji, a to během několika hodin až dnů. Dárcům to umožňuje přijít jednou do měsíce,“ konstatovala vedoucí střediska.

Ten, kdo se rozhodne věnovat plazmu coby nenahraditelnou surovinu pro výrobu celé řady léčiv, získá kromě dobrého pocitu i jiné výhody. Vedle případného ocenění Českého červeného kříže má nárok na daňové uplatnění.

Separovaný odběr plazmy v třebíčském středisku právě prochází zkušebním provozem. Možný je mimo jiné i díky daru společnosti ČEZ, která pro tento účel věnovala dvě speciální křesla v hodnotě 50 tisíc korun.