VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčané volají hlavně po lepší práci

Třebíč - Jaké investice města by obyvatelé Třebíče upřednostnili, jaký je jejich vztah k městu a kde vidí největší problémy? Nejen těmito tématy se zaobíral dotazník, který loni obdržely třebíčské domácnosti. Z téměř šestnácti tisíc dotazníků se jich na radnici vrátilo kolem 1400, což je návratnost 8,8 %.

9.2.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

V rámci dotazníku se obyvatelé vyjádřili mimo jiné k potřebným investicím města. „V případě realizace navrhovaných investic lidé nejčastěji volili akci úpravu Karlova náměstí té by dala přednost téměř polovina dotázaných obyvatel Třebíče. Na druhém místě s podporou téměř dvou z pěti dotázaných jsou další revitalizace sídlišť,“ zmiňoval materiál shrnující výsledky názorového průzkumu.

Zato modernizaci Laguny, kterou se letos město chystá realizovat, dotazovaní přiřkli až třetí příčku. Proč na úpravy Karlova náměstí dosud nedošlo, starosta Pavel Heřman objasnil:„Karlovo náměstí má jeden problém, ten spočívá v minulém zastupitelstvu města.“ Zastupitelstvo kdysi schválilo, že úpravy Karlova náměstí se zrealizují na základě osm let staré megalomanské studie. Ta ale počítala s nemalou dotací, na kterou město z různých důvodů dosud nedosáhlo.

„Snažíme se ten problém odšpuntovat. Chystáme usnesení zastupitelstva města, které by při jeho schválení zrušilo čekání na Godota,“ glosoval situaci starosta Heřman. Podle něj bude nyní na zastupitelích, aby velkolepé plány zrušili a schválili návrh na dílčí opravy náměstí.

Dotazník města se dotkl i navržených vizí, kterými by se město mělo zabývat. Více než polovina odpovědí v tomto případě preferovala město pracovních příležitostí a podnikatelských šancí.

Nedostatek pracovních míst ohodnotilo devět dotázaných z desíti jako největší problém. V souvislosti se zaměstnaností také velký podíl dotázaných považuje za největší riziko pro rozvoj města úbytek pracovních příležitostí ve městě a následně i omezení či uzavření provozu dukovanské elektrárny.

Téměř třetina dotázaných vnímá jako negativní to, že se musí za prací z Třebíče dojíždět, čtvrtině vadí špatné dopravní napojení. V průměru sedm z deseti respondentů si stěžuje na nízké výdělky.

Lidé se necítí bezpečně

Podle Heřmana se město bude snažit i nadále nabízet některé své pozemky k podnikání. Avšak konkrétní snahy, jak by město přispělo podpoře zaměstnanosti či podnikání, ty na tiskové konferenci nepadly.

Radní se shodují, že překvapivým výsledkem dotazníku je fakt, že více než dvě pětiny dotázaných se necítí ve městě bezpečně. Přitom více než polovina dotázaných zmínila, že má obavy z odlišného chování jiných etnických skupin.

Takřka polovina respondentů uvedla za nejfrekventovanější problém zatížení města tranzitní dopravou, za tím následují problémy s parkováním a průjezdnost Karlova náměstí.

Bezmála dvě třetiny dotázaných negativně hodnotí to, že městu chybí obchvat. Lidé v dotaznících mimo jiné zmínili i to, že jim vadí snižující se počet obchodů s kvalitním zbožím v centru města.

Dvě pětiny dotázaných si myslí, že je třeba vybudovat podzemní parkoviště, zhruba čtvrtina navrhuje vybudovat odstavná parkoviště na okrajích čtvrtí. Čtvrtina dotázaných by podpořila myšlenku vytvoření parkovacích míst tím, že některé ulice se zjednosměrní.

Autor: Eva Bártíková

9.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení