VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíč měla v roce 1998 nového starostu a rekordmana

Třebíč /SERIÁL/ - V roce 1991 slavilo třebíčské muzeum sto let, Jan Benda se stal rekordmanem a Třebíčí se prohnala vichřice, která utrhla střechu panelového domu.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Starostou se stal Pavel Janata.Foto: Archiv Deníku

Seriál Třebíč1989 - 2014V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.

Hned na začátku roku rezignoval na pozici starosty Pavel Heřman. Jako důvod uvedl, že je nemožné skloubit starostování s neméně náročnou funkcí senátora. Na lednovém zastupitelstvu byl do čela města zvolen dosavadní místostarosta Pavel Janata. V kasičce pod vánočním stromem bylo vybráno přes dvaadvacet tisíc korun. Po přidání výtěžku z předvánoční tomboly putovalo třiačtyřicet tisíc korun na konto Základní školy Mánesova v Otrokovicích, postižené v loňském roce povodní.

Na území matričního obvodu Třebíče bylo uzavřeno 290 sňatků. Třebíč si vybralo pro vstup do manželství i čtrnáct cizinců. „V jednom případě si brala Mongolka Rakušana. V červenci se v Třebíči ženil i synovec Bolka Polívky, který je občanem Kanady," zaznamenal kronikář Jiří Joura.

Mezi rekordmany se zapsal v únoru Třebíčan Jan Benda. Vůz Citroën 2CV dokázal se svými kamarády rozložit a znovu složit za necelých 79 minut. Po sestavení byl automobil nastartován a schopen běžného provozu.

Někteří lidé se stále nevzdali boje proti včlenění třebíčského okresu do Jihlavského kraje. V Třebíči vzniklo občanské sdružení s názvem Pro brněnskou spádovost.

Přišla vichřice

Vichřice, která se na začátku března prohnala Českou republikou, se nevyhnula ani Třebíči. Silný nárazový vítr dosahoval rychlosti až sto třicet kilometrů za hodinu. V ulici Okružní utrhl vrchní plechovou část střechy sedmipodlažního panelového domu. „Kotvení nevydrželo nápory vichřice a střecha o velikosti patnáct krát dvacet metrů spadla dolů na trávník vedle domu, přičemž došlo k poškození čtyř zaparkovaných osobních automobilů," popsal událost kronikář.

Zastupitelstvo schválilo bezúplatný převod zimního stadionu do vlastnictví města a souhlasně se vyjádřilo i k uvolnění 1,3 milionu korun na světelné signalizační zařízení na Masarykově náměstí.

V květnu se Třebíč stala opět městem zlatavého moku. Na třetím ročníku Slavností piva vypilo šest a půl tisíce návštěvníků téměř 30 tisíc piv. V soutěžích šlo především o vypití různého množství piva z různých nádob. Nejlepší dosažený čas na vypití tupláku měl Josef Pacal z Třebíče. Zvládl to za 7,41 vteřin. Klaiscký půllitr nejrychleji vyprázdnil Zdeněk Kriner z Budišova za 3,63 vteřin.

Sto let oslavilo výstavou třebíčské muzeum. Tak dlouhá doba uplynula od schválení stanov třebíčského muzejního spolku c. k. místodržitelstvím.

V červnu se konaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v listopadu volby komunální.

„V okresním městě Třebíči byla při letošních komunálních volbách velmi malá účast voličů a to pouhých 39,39 procent," popsal kronikář Jiří Joura.

V pětadvacetičlenném zastupitelstvu zasedli zástupci hned deseti kandidátek. Po čtyřech mandátech získala KSČM, ODS a ČSSD. Tři místa připadla KDU-ČSL, pět obsadili zastupitelé nezávislých kandidátů a dvě Unie svobody. Jedno křeslo obsadili zastupitelé z Demokratické unie, Důchodci za životní jistoty a Sdružení MODS, NK. Potřebný počet hlasů pro vstup do zastupitelstva nezískali pouze republikáni. Starostou se stal znovu Pavel Janata.

Na Karlově náměstí byl na konci listopadu opět ozdoben vánoční strom. Také v tomto roce šlo o smrk, který tentokrát pocházel z ulice Sucheniova v Třebíči. Rozsvítil se 4. prosince.

Autor: František Vondrák

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení