VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocniční zařízení budou mít celou řadu dlužníků

Jihlava - Uznávaný jihlavský chirurg a místopředseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Lukáš Velev hodnotí pro Deník změny ve zdravotnictví

8.1.2008
SDÍLEJ:

Poplatky v nemocnicíchFoto: DENÍK/ Archív

Jaké dopady lze očekávat na chod nemocnic a životy pacientů po změnách ve fungování zdravotnického systému?Zástupce primáře chirurgického oddělení jihlavské nemocnice, cévní chirurg a proktochirurg Lukáš Velev říká, že dopady budou spíše negativní.


Jak se projevilo zavedení 60 korunového poplatku v jihlavské nemocnici?

Na to, aby se projevil efekt doplatku za hospitalizaci, je brzy. Důležité bude, jak poplatek zohlední pojišťovny v úhradách péče. Pokud úhrady sníží o výběr poplatku, bude dopad na hospodaření nemocnice spíše negativní.


Chodí pacientů více, nebo méně?

Zřetelný odliv pacientů v ambulanci patrný není. Stejně tak zatím není patrný dopad na hospitalizace. Lze očekávat tlak na zkrácení pobytu v nemocnici a v některých případech omezení účelového setrvávání pacientů v nemocnici.


Myslíte si, že poplatky splní svůj účel? Tedy že pacienti přestanou zneužívat lékařskou péči?

Myslím, že ne, anebo jen na hranici významnosti. Na to je výše doplatku příliš nízká. Světové statistiky tuto domněnku potvrzují. Efekt poplatků je prokazatelně malý a přechodný. Přirovnává se k reakci kuřáků po zdražení cigaret, kdy po omezenou dobu přestanou kouřit, ale do půl roku kouří stejné procento. Spoluúčast pacientů je nutno realizovat jinou cestou.


Odstraní zavedení poplatku tradiční nešvary, jako například aroganci sester?

Arogance jako způsob jednání není otázkou peněz, je otázkou obecné lidské slušnosti. V ČR je jako ve všech postkomunistických státech úcta k člověku jako jedinci nulová. S arogancí se setkáváme všude, na poště, úřadech, mezi lidmi navzájem, arogantní jsou politici i manažeři. Problém je v tom, že tyto mezilidské anomálie jsou ve zdravotnictví více vnímány, a především medializovány.


Co se stane, když pacient nemá hotovost a potřebuje akutní ošetření? Dostane se mu lékařské péče?

Pacient bude pochopitelně ošetřen a bude nemocnici regulační poplatek dlužit.


Jakou pak má lhůtu na zaplacení?

Zákon stanoví lhůtu osm kalendářních dnů. Tato lhůta se ale vztahuje k propuštění z ústavní péče.

A když ani v této lhůtě nezaplatí?


Nemocnice má pochopitelně právo dluh vymáhat zákonným způsobem. Tady je však největší problém regulace, tak jak byla zavedena. Nemocnice budou mít řadu dlužníků, kteří budou dlužit relativně malou částku desítek či stovek korun, jakkoli souhrnný dluh může být již významný. Možnost vymáhání takto malých částek od velkého množství lidí bude velmi problematická. Je to chyba regulace, ale i celé zamýšlené reformy. Pacient má přímý finanční vztah k pojišťovně, to je třeba zdůraznit.


Nastaly v nemocnici ještě nějaké další změny v roce 2008?

Ano, vlivem převodu léků a zdravotnického materiálu z 5% na 9% sazby DPH v rámci reformy veřejných financí se očekává významný růst nákladů. Lze očekávat ekonomické problémy většiny nemocnic.


Bude to mít vliv na pacienty?

Pochopitelně, pacienti dostanou o to méně péče, o co nemocnice „okrade“ stát prostřednictvím DPH. Nemohou dostat více, nemocnice by to musela zaplatit ze svého. Problém je v tom, že dosud nikdo nestanovil, na co má pacient nárok ze základního pojištění, jaká bude spoluúčast, formy a možnosti připojištění, a tedy nadstandardu.


Může si pacient připlatit nadstandard?

Ano může, na většině oddělení jsou k dispozici pokoje s nadstandardní výbavou. Problém může nastat, jsou-li nadstandardy obsazeny. Stávající obyvatele pochopitelně nelze „vystěhovat“. Co ale do nadstandardu patří, zatím nevíme.

8.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení