VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplý závěr léta přál kůrovci. Škůdce napadl i mladé smrky

Třebíčsko – Kalamitní výskyt kůrovce se za posledních několik let sice neprojevil, teplý závěr letošního léta ale jeho stavy navýšil. Na Moravskobudějovicku už kvůli tomu bylo v soukromých lesích vytěženo přes čtyři sta kubíků dřeva.

16.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Už za deset letošních měsíců šlo přitom v této oblasti o největší napadení za poslední tři roky. Hospodáři navíc nenašli kůrovce jen na vzrostlých stromech, nevítaný host se objevil i na porostu starém méně než pětadvacet let. „Napadení mlazin evidujeme v soukromých lesích v revíru Budkov a  v katastru Slavíkovic, konkrétně u Dobré Vody," řekl Jaroslav Kotrba z odboru životního prostředí radnice v Moravských Budějovicích.

Napadení mlazin je podle něj ojedinělým jevem. „Může to signalizovat oslabení porostu, roli sehrává i vláhový deficit nebo vliv stanoviště. Mírný nárůst kůrovce podpořil teplý a suchý závěr léta, což stromy oslabilo," uvedl Kotrba.

Nepříjemný hmyz se objevil například v lesích u Mladoňovic. Obec jich obhospodařuje osmnáct hektarů. „Zasažených máme naštěstí jen několik stromů, rozhodně ale nejde o lavinu jako před dvaceti lety," řekl mladoňovický starosta Jan Chloupek. „Hůř jsou na tom soukromí vlastníci, jeden od nás z obce toho má na skácení mnohem víc," doplnil.

Více než šedesát procent lesních pozemků na Třebíčsku vlastní stát prostřednictvím Lesů ČR. „Výskyt kůrovce v regionu je v současnosti pod kontrolou. Těžba napadených stromů letos představuje jen asi čtyři procenta celkové těžby," řekl mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Lesy ČR jsou pro ostatní vlastníky poradcem. Revírník státních lesů jim letos vysvětlil, které stromy a jakým způsobem mají zlikvidovat. „Majitelé s ním konzultovali i podivné usychání mladých smrků," potvrdil Kotrba.

Napadené stromy pak musí vlastníci zlikvidovat, aby zabránili dalšímu šíření dřevokazného hmyzu. „Doporučuje se odstranit i těžební zbytky, protože i v kůře větví jsou vajíčka a larvy, které na jaře dokončí vývoj, a nová generace škůdců napadne okolní stromy," upozornil úředník, který na Moravskobudějovicku zastupuje státní správu v problematice lesů a myslivosti.

„Nejlepší prevencí je soustavné vyhledávání a včasné zpracování všech napadených a odborným lesním hospodářem vyznačených stromů," doplnil Kotrba.

Zpracovávání kůrovcového dřeva ve státních lesích probíhá podle Boublíka průběžně, u soukromých majitelů se tak ale vždy neděje. Prvním, kdo je na kůrovce v jejich lese upozorňuje, je revírník. Pokud se jeho varování mine účinkem, vstupuje do věci státní správa.
„V průběhu let si většina vlastníků lesů osvojila svůj vlastní systém hospodaření, takže problémy se zpracováním kůrovcového dříví nejsou tak časté jako před lety. I přesto ale náš úřad letos vydal z důvodu neplnění povinností na úseku ochrany lesa několik výzev," upozornil Kotrba s tím, že za jejich nerespektování hrozí až stotisícová pokuta.

Ještě před tím ale odbor životního prostředí vydává opatření, ve kterém vlastníka na riziko sankce upozorňuje. „Už při uložení takového opatření je ale dotyčný vlastník povinen uhradit náklady řízení částkou tisíc korun. Letos se to stalo jednou," podotkl Kotrba.

Vlastníkům proto doporučuje bezodkladné odstranění veškerých polomů nebo vývratů, které jsou pro rozvoj škůdců atraktivní. „Takové dřevo vzniklé do 31. března navíc v našich podmínkách musí být asanováno podle vyhlášky nejpozději na konci května," upozornil.

Autor: Kamil Černý

16.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení