Přehrada prodělává největší změny za svou existenci

„Ten, kdo přehradu projektoval, vycházel z dlouhodobě zaznamenávaných průtoků řeky Jihlavy. Nádrž je teď plná. Přes léto jako každý rok počítáme s poklesem někde kolem deseti metrů. Vodní dílo je schopno fungovat i při hladině nižší o patnáct metrů, ale to jsme tu za třicet let provozu ještě nezažili. A že byly co do výkyvů počasí různé roky,“ zmínil se Josef Blaha, vedoucí provozu na Dalešické přehradě.

Hospodaření s vodou na přehradě vychází ze čtyř základních aspektů. Důležitý je okamžitý stav průtoku řeky, předpověď počasí, roční období a v zimě výška sněhové pokrývky. Vzhledem k tomu, že letos obsluha správně vyhodnotila všechny tyto informace, nemá nynější srážkový deficit vliv na chod elektrárny. „Přehrady Dalešice a Mohelno jsou spojité nádoby. Pokud je méně srážek, odpouští se v Mohelně méně vody. Kdyby přišly povodně, odtok tam zvýšíme. Naše přehradní nádrž je ale koncipovaná velkoryse, není potřeba mít obavy,“ ujistil Blaha.

Turbína do šrotu

Připravovaná lodní doprava na jakýkoli praktický chod elektrárenského zařízení vliv mít nebude. „Problémy, které s tímto měli svého času na Vranově, byly proto, že tamní nádrž je zdrojem pitné vody. U nás nic takového není. Na tak velkou plochu vodní hladiny má jedno plavidlo zanedbatelný vliv,“ ubezpečil vedoucí provozu Blaha.

Při prohlídce nitra přehrady na první pohled zaujme třísettunový železný kolos, který evidentně není na svém místě. Obří kulatá propast vedle něj zeje prázdnotou. „Do léta dokončíme generální opravu, která v historii naší elektrárny nemá obdobu. Za několik posledních let jsme vyměnili všechny čtyři turbíny. Ty naše nešly do muzea, jako když nedávno totéž zařízení měnili v Dukovanech, ale do šrotu. Svou slávu už měly za sebou. Nové turbíny budou zároveň o něco výkonnější. A tímhle potrubím už za krátkou dobu bude opět proudit sto padesát tisíc litrů vody za sekundu,“ dodal , vedoucí provozu Blaha.