Hasiči varují před pálením

„Lidé by si při jakémkoliv pálení měli dát pozor na dostatečnou vzdálenost od vysoké suché trávy, blízkého lesa či stohu,“ upozornila mluvčí krajských hasičů Denisa Vrbová.

„Tomuto období příznačně říkáme žně. Vypalování stařiny je záludné. Tragédie nastává velmi rychle. Náhlý poryv větru dokáže plameny výrazně zrychlit. Neopatrný palič pak snadno vdechne dusivý kouř a žhavé spaliny. Následuje šok, pád na zem a na postiženém člověku se vznítí oděv,“ varuje mluvčí.

Hasičský sbor registruje také případy vypalování trávy v blízkosti budov a hořlavých materiálů. A možné sankce? Běžný občan při porušování pravidel zaplatí až 25 tisíc korun, podnikatelé i půl milionu.

Za pálení pokuty

Pokud dostanete nápad spálit za domem stará okna či plastové lahve, můžete mít peněženku lehčí od pěti set korun do sto padesáti tisíc. Kromě toho, že vy i sousedi budete dýchat dioxiny a formaldehydy, je tu ještě právní úprava.

„Zákon o ochraně ovzduší spalování domovního odpadu jinde, než ve spalovně, zakazuje,“ sdělil Miroslav Brablc z odboru životního prostředí třebíčské radnice. „Opéci si buřty či grilovat maso není problém. Spalování dřeva, dřevěného uhlí a plynných paliv výrobcem k tomu určených je povoleno. Ovšem uvedená paliva nesmějí být znečištěna chemickými látkami,“ vysvětlil.

Kam s ním?

Nepořádek mohou lidé roztřídit do sběrných nádob, které má většina obcí. Na celém okrese také fungují sběrné dvory a jsou stále oblíbenější. Poradí si tu jak se starou ledničkou, tak s nepořádkem ze zahrady nebo PET lahvemi. Barevné letáky, časopisy a krabice od nápojů sem rovněž patří. Obsahují totiž těžké kovy uvolňující se spalováním.

Evergreenem je pálení kupek listí a trávy. Přitom tyto zbytky stačí prohodit hlínou. Časem vznikne kvalitní kompost a celé okolí nemusí inhalovat dioxiny obsažené v dýmu.