VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Moravské Budějovice – Proti nudě ve městě se rozhodli bojovat studenti z gymnázia v Moravských Budějovicích. Nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb, jejíž cílem je oživit kulturní dění ve městě a rozhýbat obyvatele, například na tradičních fotbalových utkáních s názvem Mexico Cup.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.Foto: GMBproMb

Nápad na založení spolku dostal jeden ze studentů. „S nápadem založit spolek přišel Honza Švaříček a hned potom, co se spojil s naší paní profesorkou Olgou Honsovou, se všechno rozběhlo,“ popisuje studentka Aneta Benáčková.

Pro letošní rok má iniciativa připravených hned několik projektů. „Pravděpodobně nejbližší realizovaná akce bude vybudování sousedských knihoven ve městě. Budou celkem tři a už se vyrábí,“ říká členka studentské iniciativy Ivana Vrzáčková. Ze sousedských knihoven si lidé budou moci knihy volně brát nebo naopak je do nich vkládat. Studentská záměr podpořila i městská knihovna, když zahájila sběr knih, které poputují do knihovních budek. Zprovoznění knihobudek plánuje iniciativa na 1. červenec.

Dalšími plánovanými akcemi je právě sportovní utkání Mexico Cup, které se bude odehrávat kde jinde než na hřišti v části města, které se právě říká Mexico. Nepůjde ale pouze o fotbal, návštěvníci si mohou zahrát také badminton nebo petanque. „Pro každou věkovou kategorii se něco najde. Chceme, aby se lidé setkávali prostřednictvím sportu,“ uvádí studenti ve svém projektu pro nadaci Smart up, kterou zřídila společnost O2 pro rozvoj dětí a mladých lidí. Podporu se jim nakonec od nadace podařilo získat. „Mezi nejvýznamnější pokroky bychom rozhodně zařadili zisk finanční podpory pro všechny projekty, a to od O2 Smart up a Kraje Vysočina anebo podporu od města,“ sdělil člen spolku Dominik Doseděl.

Studenti již stanovili termíny pro sportovní akci. První Turnaj se uskuteční 26. srpna, druhý pak 28. září. Pokud nevyjde počasí, akce se přesune do tělocvičny. „Hlavní cílovou skupinou jsou rekreační sportovci a komunita ve městě. Fotbalový turnaj bude určen pro amatérské hráče, doprovodné sportovní aktivity pak pro celou rodinu,“ slibuje iniciativa.

Kromě sportu a čtení plánují studenti také akci s názvem Street Film. Při té chtějí rozšířit letní kulturní nabídku a zajistit bližší dostupnost aktuálních digitálních snímků. „Jako malí jsme u nás každé léto zažívali prázdniny v letním kině a hltali nové filmy pod širým nebem. Bohužel tato tradice se již vytratila. A my jsme přišli na skvělou ideu. Proč tuto tradici neobnovit? Chceme promítat v ulicích,“ upřesňují studenti. Při výběru filmů navíc plánují zapojit i veřejnost, a to pomocí ankety, v které budou lidé vybírat, jaký snímek se bude promítat.

Letoškem jejich snaha neskončí, již plánují akce na další rok. „V tuto chvíli máme několik myšlenek, které by se daly zrealizovat v následujícím roce, ale jsou zatím ve fázi, kdy je nechceme zveřejňovat,“ zmínil student Vojtěch Brhlík. Na negativní vnímání jejich práce si zatím nestěžují. „Je to práce, co nás baví a nikdo nás neodradí. Za celou dobu jsme se nesetkali s žádným ryze negativním hodnocením nebo pohledem. Občasné připomínky či výtky jsme vždy doladili a teď se těšíme dobrým hodnocením,“ uzavírá Michal Číž.

IVANA ŘÍHOVÁ

Autor: Redakce

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbaloví starší dorostenci (ve žlutém Vojtěch Šmíd) si připsali na hřišti Havlíčkova Brodu tři body.

Dorostenci porazili v derby Havlíčkův Brod

Ilustrační fotografie.

Na zámku v Náměšti nad Oslavou vrcholí letošní hudební sezona

Muž vzal z nalezené peněženky peníze, to se mu vymstilo

Třebíč - Příběh o ztrátě peněženky má klikatou linii. Na jejím počátku majitel peněženku v Třebíči ztratil. Jiný muž ji našel. Vzal z ní peníze a peněženku na jiném místě odhodil. Tam ji objevil další, tentokrát poctivý nálezce. Příběh má dobrý konec. Zloděje peněz dopadli policisté.

U železniční zastávky vykvetly vzácné a ohrožené hořečky

Číchov - Na stráni u železniční zastávky v Číchově kvete vzácný hořeček mnohotvarý. Rostlina s fialově zbarvenými květy se řadí ke kriticky ohroženým druhům rostlin.

Podzim je tady, bundy a kabáty jen tak neodložíme

Vysočina – Více jsme se potili, pršelo jen málo. Sužovalo nás sucho. Takové bylo ve zkratce letošní léto, které už v pátek 22. září minutu po dvaadvacáté hodině vystřídá astronomický podzim.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení