Blechy, švábi a rusi nejsou nic neobvyklého

„Množí se nám zakázky na hubení štěnic, klasika jsou rusi a švábi, blechy jsou běžné tam, kde chovají hlavně kočky v bytě,“ objasnil své pole působnosti Martin Havlík, který na dezinsekci, dezinfekci a deratizaci postavil své živobytí. A jak že je to se zmíněnými štěnicemi? Případy jejich výskytu přibývají číselnou řadou. Naposledy u nás byla podobná invaze v roce 1968, přivezly je okupační jednotky z Východu. Teď situace souvisí s cestováním. Jedná se totiž o hmyz, který není problém dovést si domů z dovolené. Vyskytuje se tam, kde lidé přespávají – v hotelech, ubytovnách. 4 – 5 milimetrová rezavá ploštice pak bydlí hlavně v ložnici či dětském pokoji. Hlad má jednou týdně, krev člověku vysává v noci. Ale pokud nemá přísun potravy, dokáže hladovět dlouhodobě a nestěhuje se. Jsou lidé, kteří reagují až alergicky, štípance většinou vypadají jako kopřivka.

„Francie, Kalifornie, Florida nebo Utah v USA – to byla místa, která mi zákazníci jmenovali, když jsem pátral po původu štěnic v jejich bytě,“ vypočítává Havlík. Hubení? To je malé výrobní tajemství každé zainteresované firmy a hlavně neobyčejně složitá dlouhodobá záležitost. Kdo má v takovém příbytku plovoucí podlahy, může počítat s jejich rozebráním. S čalouněným nábytkem se může rozloučit rovnou. „Hlavně okamžitě po jejich výskytu kontaktovat někoho, kdo brouky zlikviduje. Při zamoření to může být doopravdy peklo,“ nastínil Martin Havlík. Cena? Případ od případu se velmi liší. Záleží na včasnosti zásahu, konkrétním prostředí, velikosti bytu, počtu štěnic. Někdo zaplatí stovky korun, jiný tisíce. Švábi a rusi bývají nejčastěji v potravinářských podnicích, nemocnicích a ubytovacích zařízeních. Velcí jsou okolo 2 – 3 centimetrů a doma ponejvíce znehodnocují potraviny. V Třebíči není nic zvláštního setkat se s nimi v panelácích.

Kočičí pelechy v bytech bývají častým zdrojem blech. Letošní teplé počasí nahrávalo taktéž venkovnímu hmyzu. Přemnožení byli mravenci, vosi a sršni.