VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stav nebezpečí zatím nebude

Vysočina – Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek zatím neuvažuje o tom, že by vyhlásil „stav nebezpečí“ v souvislosti s hromadným odchodem lékařů z nemocnic v kraji.

2.2.2011
SDÍLEJ:

Jiří Běhounek.Foto: Deník/ archiv

Tím by je donutil, aby do práce nastoupili i začátkem března a museli zajišťovat neodkladnou péči o pacienty. Hejtman však připustil, že by k tomu mohlo dojít.

„Samozřejmě, že bezpečnostní rada kraje tuto situaci rozebírá a v případě krizové situace, například že by v nemocnicích zůstali pacienti na dýchacích přístrojích bez zajištění péče, tak nevylučuji možnost řešení vyhlášením stavu nebezpečí a stanovení pracovní povinnosti. To jsou ale spekulace, které, doufám, nebude nutno tímto způsobem řešit,“ řekl v úterý hejtman na jednání krajského zastupitelstva, den po zasedání Bezpečnostní rady kraje Vysočina.

Ta má 11 členů a kromě hejtmana a jeho náměstka Vladimíra Novotného jsou v ní například krajský policejní ředitel, ředitel krajských hasičů a vojenského velitelství a ředitelka krajské záchranky.

„V současnosti nepředpokládáme, že bych já vyhlásil stav nebezpečí. Protože ten vývoj zatím do této situace nespěje,“ upozornil včera hejtman. Zároveň ale uvedl: „Nedošlo však k žádnému stažení výpovědí. Naopak situace je taková, jaká byla na přelomu roku.“

To znamená, že celkem 59 procent nemocničních lékařů v pěti nemocnicích v kraji podalo výpovědi v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme, v rámci které se dožadují především podstatného zvýšení svých platů.

Ředitelé nemocnic jsou nyní v situaci, kdy pomalu, ale jistě budou muset připravovat krizové plány spočívající v omezení lékařské péče podle toho, kolik lékařů jim bude chybět. „Ředitelé nemocnic odvedli obrovský kus práce v plánování všech kroků. Mají jasnou představu,“ řekl k tomu Běhounek s tím, že poslední termín, dokdy se bude čekat, zda lékaři vezmou výpovědi zpět, je 7. únor.

Dopad si uvědomují

„Poslední schůzka bude 7. února. Pak se bude řešit, která oddělení budou v jakém rozsahu v provozu, jaké činnosti budou řešeny spoluprácí našich nemocnic, které věci jsme schopni zvládnout. Upozorňuji, že jich moc není, okolní nemocnice nám nejsou schopny vypomoci, protože mají stejný problém,“ řekl Běhounek, podle kterého se nedá příliš spoléhat ani na fakultní nemocnice.

„Ty vezmou pouze specializovanou péči, takovou, jakou braly dosud,“ upozornil hejtman. Jednání s lékaři nadále probíhá, dnes by se mělo vedení kraje setkat s lékaři z Lékařského odborového klubu. Ředitelé nemocnic podle Běhounka také s lékaři jednají. „My si velmi dobře uvědomujeme, jaký to má dopad na nezdravotnické pracovníky. Na jednoho lékaře je sedm až devět navazujících profesí. Víme, jaký to má dopad na ekonomiku jednotlivých měst, na nezaměstnanost a další věci. Bohužel v rukou nemáme žádnou možnost, jak to řešit. Já jsem připraven a rozhodnut požádat lékaře, aby zde zůstali,“ prohlásil včera hejtman Vysočiny.

Běhounek byl podle svých slov požádán, aby garantoval možnost návratu všech lékařů, kteří dali výpovědi. „Pověřil jsem ředitele, aby vedli intenzivní jednání, a jejich dohody budu plně respektovat. S tím, že není možné nařídit ředitelům takové kroky. Ani s řediteli a ani se mnou výpovědi konzultovány nebyly, a proto nemůžou být konzultovány ani případné návraty,“ řekl k tomu hejtman.

Například ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál je mírný optimista v očekávání dalšího vývoje. „Předpokládám, že lékaři přijmou stanovisko, které bude ve prospěch situace,“ řekl.

Nemocnice v Třebíči má na stole dvaaosmdesát výpovědí tamních lékařů, na tom se dosud nic nemění.

V případě, že je lékaři nestáhnou, lze očekávat, že bude úplně uzavřeno neurologické a dětské oddělení, problém je také s anesteziology, takže by byly výrazně omezeny operace. „Mám ovšem indicie, že celá řada lékařů je ochotná vzít výpovědi zpět. Zaznamenali jsme také nebývalý potenciální zájem mladých lékařů o práci v naší nemocnici,“ naznačil Dostál.

Autor: Michal Fohl

2.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Třebíč vyšla z divokého závěru naprázdno

Benátky nad Jizerou – Smolnou porážku si připsali hokejisté Třebíče. Ve 14. kole WSM ligy padli po divokém a gólově bohatém závěru zápasu v Benátkách.

VIDEO: Charita otevřela azyl pro ženy a rodiče v nouzi

Třebíč - Prezident Diecézní charity Brno otec Josef Zouhar přijel v pondělí dopoledne požehnat novému azylovému zařízení v Třebíči. Zastoupil brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, který nemohl přijet kvůli náhlému onemocnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení