VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostův den: Jedna návštěva střídá druhou

Třebíč – Když v osm hodin ráno vcházím do pracovny prvního muže města, starosta Třebíče Pavel Heřman má už první půlhodinu pracovního dne za sebou. Pár minut po mně vstupuje do dveří první z návštěv.

24.1.2011
SDÍLEJ:

První ranní schůzku má starosta naplánovanou s ředitelem oblastní charity Petrem Jaškem.Foto: DENÍK/ Luděk Mahel

Takových bude za den několik, střídají se ve dveřích po hodině, někdy po třiceti minutách.

První ranní schůzku má starosta naplánovanou s ředitelem oblastní charity Petrem Jaškem. Ředitel přichází informovat o záměrech a plánech charity a patrně tak trochu vysondovat postoj nového vedení města ke svým cílům. „Paní Černá přijde?“, ptá se ještě starosta asistentky. Schůzky se má zároveň zúčastnit i místostarostka Marie Černá, protože téma souvisí s její pracovní náplní. Než stačí asistentka odpovědět, je místostarostka Černá tu. A debata začíná.

„Připravil jsem pár témat, abyste viděli, jak žijeme a co plánujeme,“ říká ředitel Petr Jašek a vyjmenovává služby, které charita poskytuje, a také zmiňuje počet zaměstnanců. „To je půlka úřadu,“ kývá uznale hlavou starosta.

Prvním ze záměrů charity je přestěhovat Dům pro matky s dětmi do vhodnějších prostor. Nebylo tajemstvím, že si charita vyhlédla budovu bývalé spořitelny v centru města. Ukazuje se ale, že tohle už dnes neplatí. „Tuto myšlenku jsme opustili,“ odpovídá Petr Jašek a vysvětluje, že výhodnější bude postavit novostavbu takříkajíc na zelené louce. Měla by mít deset bytů plus tři krizová lůžka. Počet je podle ředitele dostatečný na to, aby objekt mohl poskytovat azyl matkám s dětmi, které se nějakého důvodu dostanou do potíží. Kapacita současného zařízení je nedostatečná a charita se už dlouho snaží nalézt řešení.

Stojí to za to?

Na řadu přichází otázka financování. „Jsou dvě možnosti: Charita bude žádat o dotace, nebo objekt může postavit město,“ naznačuje Jašek. Ale patrně ani on sám nevěří tomu, že by druhou variantu na radnici přivítali s jásotem. „Musíme nejprve prozkoumat dotační možnosti. Maruško, vezmeš si to na starosti? Je tvoje parketa,“ obrací se starosta na svoji kolegyni.

Dalším bodem je rozšíření stacionáře Úsměv v ulici Generála Sochora. Ředitel vytahuje studii na nadstavení objektu a ukazuje ji. Starostovi zvoní mobil, ale zamáčkne ho a dělá si poznámky k probíranému tématu. „Je otázka, zda jsou to účelně vynaložené peníze. Stojí rozšíření objektu a větší počet míst za 20 milionů korun?“, ptá se Heřman.

Na řadu přichází plány charity se zaměstnáváním sociálně znevýhodněných lidí. Charita už dříve udělala dobrou zkušenost se zaměstnáváním postižených a nezaměstnaných a nyní chce svůj projekt rozjet ve větší míře. „Snažíme se o rozvoj dobrovolnické práce, chceme motivovat nezaměstnané. Na vesnicích se snažíme znovuvytvořit lidskou sounáležitost,“ popisuje s nadšením Jašek. „V Třebíči taky?“, ptá se starosta Třebíče.

„Letos chceme rozvíjet své záměry i v Třebíči,“ reaguje Jašek a podrobně popisuje své nápady se zaměstnáváním znevýhodněných lidí. Jsou, řekl bych, dobré a reálné. Protože ale konkurence nespí a podnikatelský záměr by charitě mohla vyfouknout leckterá jiná firma, slibuji, že Jaškovy plány nikde nevyžvaním. Diskuse k tématu se živě rozproudí a vypadá to, že v tomhle bodě si vedení města s charitou rozumí a do budoucna mohou obě strany počítat s vzájemnou vstřícností.

Není problém

Schůzka se dostává do závěrečné čtvrtiny a na řadu přichází Tříkrálová sbírka – přesněji odměna pro tříkrálové koledníky. Charita chtěla malé koledníky odměnit filmovým představením, ukázalo se ale, že všichni se do sálu nevejdou. Ředitel se proto ptá, zda je možné za provozní náklady získat ještě jedno představení navíc. „Vydržte,“ říká Heřman a telefonuje ředitelce kulturního střediska. „Není žádný problém. Obraťte se na paní Hanáčkovou,“ říká po chvíli a záležitost je tím vyřízena.

Starosta s ředitelem si ještě domlouvají návštěvu v zařízeních charity. „Rádi přijdeme, necháme to ale až na únor. A chtěl bych vidět plusy i minusy,“ reaguje na pozvání starosta.

A je tu finále. Starosta volá svoji pohlednou asistentku a diktuje jí stručný zápis schůzky. „Rozešlete to všem místostarostům,“ udílí po chvíli pokyn a následuje loučení. Šedesát minut schůzky uplynulo jako voda a za dveřmi už čeká další návštěva v doprovodu vedoucí kanceláře Zdravé město. Nebude zdaleka poslední. Podobných návštěv se do odpoledne ve starostově kanceláři vystřídá ještě několik.

Autor: Luděk Mahel

24.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení