VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré filmy z Boroviny budou jedním z mnoha lákadel Srazu Boroviňáků

Třebíč - Když se na jaře tohoto roku rozlétla Třebíčí zpráva, že se chystá fotografická výstava „Bopo, Borovina, Boroviňáci", jako by se třebíčská část Borovina otočila vzhůru nohama. Její obyvatelé se totiž okamžitě vrátili do svého mládí, do doby, kdy chod této čtvrti v podstatě určovala zdejší obuvnická továrna a kdy zde kvetly nejrůznější spolky, které sdružovaly generace Boroviňáků. Není proto divu, že na vernisáž výstavy dorazily stovky lidí.

24.8.2016
SDÍLEJ:

edna z mnoha fotografií, které budou vystavené na Srazu Boroviňáků. Na snímku jsou borovinské děti, ročníky 1946 až 1949. Foceno v roce 1960 na Zámečku u Svatoslavi, který měla fabrika ve vlastnictví a kam děti jezdily na tábory.Foto: Alternátor/archiv

„Na fotografiích viděli sami sebe či své příbuzné. Asi nejvíce zaujaly snímky z mateřských škol nebo ze sportu a kultury," připomíná Milan Krčmář z třebíčského science centra Alternátor, které výstavu uspořádalo. Už na vernisáži bylo řečeno, že mnohem větší akce, Sraz Boroviňáků, proběhne 3. září.

„Řada lidí nám během měsíců příprav na Sraz Boroviňáků přinesla další fotografie z Boroviny, takže návštěvníci uvidí rozšířenou výstavu. Ta bude ale jen jednou z mnoha akcí, které ten den budou probíhat," vysvětluje Krčmář. „Děti ani dospělí určitě neodolají turistickému vláčku, který bude jezdit po areálu továrny a cestou bude potkávat herce, kteří sehrají krátké vtipné scénky z historie Boroviny. S tímto nám velmi pomáhá divadelní soubor Ampulka, Muzeum Vysočiny Třebíč a zdejší klub vojenské historie. Chystáme ale i projížďky Tatrou 603, která bude evokovat socialistickou éru, či v kočáru taženém koňmi, jímž si připomeneme rod Budischowských. Pro děti máme připravené velké loutkové divadlo, pro ty dříve narozené naopak orchestr Horanka. Kdo má rád krásná stará auta, určitě ocení automobilové veterány. Jen z tohoto drobného výčtu je patrné, že akce nebude určena pouze Boroviňákům, ale zkrátka každému, kdo se chce dobře pobavit či zavzpomínat."

Zajímavostí bude i výstava bot, která doplní expozice Alternátoru. Ti, kteří ve „fabrice" pracovali, tak možná uvidí výrobky, které jim kdysi dávno prošly rukama. „Tyto boty nám zapůjčí organizace Shoeast, která sbírá obuv vyrobenou v bývalém Československu. V Alternátoru nebudou vystaveny jen 3. září, ale až do příštího roku," dodává Krčmář.

Filmy z 60. let

V Borovině působily sportovní i kulturní organizace. Mnozí si ještě vzpomínáme na divadlo či orchestr, zapomenout nesmíme ale ani na filmařský kroužek, který pořizoval záznamy z akcí pořádaných továrnou či různými borovinskými nadšenci.

„Podařilo se nám sehnat několik pásků ze 60. let. Mám z toho obrovskou radost, protože historická hodnota těch snímků je obrovská. Na rozdíl od fotografií neexistovaly kopie, takže skutečnost, že něco takového přežilo do dnešní doby, je skoro zázrak," říká Krčmář. „Ty záznamy nám přinesl pan Kenovský, jehož tatínek působil ve filmařském kroužku. Sám pan Kenovský věděl jen velmi mlhavě, co na nich může být. Teprve když jsme je nechali v odborné firmě v Praze zdigitalizovat, zjistilo se, že se jedná o zhruba hodinový průřez nejrůznějšími borovinskými akcemi. Na Srazu Boroviňáků tak ve smyčce neustále poběží to nejlepší z dětských zimních her v roce 1963, velké akce Svazarmu v Poušově, spartakiády, Prvního máje 1966 nebo ze soutěže borovinských rybářů. Pouštěl jsem některé z těch záznamů několika pamětníkům a byli úplně nadšeni, protože tam poznali mnoho lidí. A někteří tam dokonce viděli i sami sebe coby malé děti. Myslím, že při promítání bude asi pořád plno."

Dárek z Boroviny

Akce Sraz Boroviňáků bude probíhat v bývalé obuvnic-ké továrně po celé 3. září zhruba od půl jedenácté dopoledne. Přijít může každý, ale kdo se na ni zaregistruje, může se těšit i na malý dárek.

„Stačí do 31. srpna zavolat na číslo 733 673 006 nebo napsat na e-mail na recepce@alternator.cz, říct jméno a adresu a dárek s motivem „staré" Boroviny na něj bude během Srazu Boroviňáků čekat v Alternátoru," uzavírá Krčmář.

Autor: Redakce

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení