VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správa úložišť přitlačila, za průzkum nabízí peníze

Třebíčsko - Jako z říše snů působí nyní před Vánocemi nabídka Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Správa slibuje obcím peníze, pokud kývnou na geologický průzkum, který je součástí výběru lokality pro budování hlubinného úložiště odpadu z jaderných elektráren.

22.12.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Karel Pech

O příspěvcích rozhodla minulý týden vláda a cílem je získat obce, které se aktivně zapojí do výběru lokalit a na jejichž katastrech proběhnou geologické průzkumné práce k potenciální výstavbě hlubinného úložiště.

„Zahájení průzkumu není v žádném případě bráno jako souhlas s případným umístěním hlubinného úložiště v dané lokalitě,” oznámil ředitel SÚRAO Jan Prachař.

Právě v tomto období se v mnohých obcích tvoří rozpočty na další rok a příspěvky v řádech milionů by pomohly nejedné z nich vytrhnout trn z paty.

Víc než rozpočet

To se týká i Hodova. Obec leží přímo ve středu lokality nazvané Horka, do níž patří šest obcí z Třebíčska a tři ze Žďárska. Kompenzace pro Hodov je vyšší než celoroční rozpočet obce. To by mohlo zviklat tamní obyvatele, kteří až doposud průzkum jednoznačně odmítali. „Zprávu nejprve projednáme v zastupitelstvu, a pak s ní seznámíme obyvatele,” řekl starosta Hodova Pavel Klíma.

„Postup SÚRAO se poněkud změnil. Jejich zástupci s námi chtějí diskutovat v naší lokalitě, což je mimochodem posun vpřed. K minulé debatě nás zvali do Jindřichova Hradce v době státních maturit a přijímacích zkoušek na střední a vysoké školy,” doplnil starosta.

On sám to vnímal jako nesmyslné. „My vlastně máme rozhodovat o budoucnosti našich dětí. Ruku na srdce, kdo z nás tu v roce 2065 bude? Právě naše dětí by měly dostat možnost se k této problematice vyjádřit. Pozvání do Jindřichova Hradce letos na jaře tak působilo poněkud divně,” dodal Klíma. Diskusi jako takovou ale rozhodně neodmítá.

Jasné NE řekli v referendu před deseti lety i obyvatelé Rohů. „Na finanční nabídku nemůžeme kývnout, i kdyby se nám zdála sebezajímavější,” reagovala starostka Rohů Olga Voborná. „Lidé svůj názor vyjádřili v referendu a jejich rozhodnutí může změnit zase jen referendum,” vysvětlila postup Voborná.

„Řekla bych, že SÚRAO to na samém začátku vzalo za špatný konec. Dalo velký prostor všem možným agenturám, které lidem řekly všechna negativa. Teď, když někdo přijde s tím, co by to obcím přineslo dobrého, nechtějí je už ani slyšet. Je pravdou, že za těch deset let se situace změnila, ale jak by obyvatelé Rohů reagovali dnes, si netroufám odhadnout,” přemítá Voborná.

Zajímavě vypadá finanční kompenzace i pro Vlčatín. Do rozpočtu obce, který pro letošní rok činil milion a 184 tisíc korun, by v případě realizace vrtů přitekl milion a 155 tisíc korun.

„S průzkumem nesouhlasilo tehdy před lety zastupitelstvo obce. U nás žádné referendum neproběhlo,” objasnil starosta Vlčatína Josef Mezlík. „Ani veřejné schůze se tehdy nezúčastnili všichni obyvatelé obce. My jsme proti průzkumu nebyli,” uzavřel starosta Mezlík. Lokalitu Horka zastupuje při jednání se SÚRAO i vládními institucemi starostka Rudíkova Jana Nožičková a starosta Budišova Petr Piňos.

Právě rudíkovská starostka byla před nedávnem pověřena, aby Hospodářskému výboru Parlamentu ČR předala usnesení za lokalitu Horka. „Po zákonodárcích jsme požadovali dvě věci. Kromě kompenzací, které pro nás nejsou až tak důležité, hlavně to, aby se posílila pozice jednotlivých obcí při jednání o hlubinném úložišti a jeho zapracování do novely zákona. Jediné, co přišlo, jsou kompenzace. Já osobně tuto nabídku považuji za nátlak,” vysvětlila svůj postoj Nožičková.

„Finanční kompenzace by mohly jednotlivé obce čerpat jen po dobu konání průzkumu a pouze za předpokladu, že budou souhlasit všechny obce z dané lokality,” doplnila Nožičková.

Na Vysočině jsou vytipovány celkem dvě lokality. Již zmiňovaná Horka a Hrádek na Jihlavsku. Třetím místem je Kraví hora v sousedním Jihomoravském kraji.

Autor: Lenka Novotná

22.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení