VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o vzrostlé lípy na návsi skončil radikálním řezem

Třebenice - Na čtyřicet vzrostlých stromů stálo ještě před několika týdny na návsi v Třebenicích. Řada z nich prošla během září ozdravným řezem, tři z lipových kmenů nechala obec pokácet úplně. Podle místního občana Františka Klímy, který žije v blízkosti stromů, však k radikálnímu řezu došlo zcela zbytečně.

25.10.2014 1
SDÍLEJ:

Někteří obyvatelé Třebenic považovali lípy na návsi za zdravé, obec byla jiného názoru.Foto: František Klíma

Jedna z pokácených lip se nachází přímo před okny jeho domu. „Právě z ní jsem si byl letos v červnu časně ráno natrhat trochu lipového květu proti nachlazení. Již o šesté hodině skoro na každém květu seděla nějaká včelka," upozorňoval na vitalitu stromu. Obec si však nechala vypracoval posudek, požádala o to znalce Jaroslava Kolaříka z Rosic. „Jasně z něj vyplynulo, že tři lípy ze čtyřiceti musíme skácet. Když jsme to udělali, tak na těch kmenech bylo jasně vidět, že tam poškození je. Poznal by to i žák základní školy," bránil se starosta Milan Votava.

Zato František Klíma vidí celou věc opačně. Žádné bezprostřední ohrožení pro chodce nebo vozidla prý strom nepředstavoval. „Údajný znalec se domníval, že asi osmdesátiletá lípa by mohla být někomu nebezpečná. Já se domnívám, že nám všem je zvláště nebezpečná lidská hloupost," poznamenal Klíma. Ani během zimních dnů a nocí nepozoroval, že by bylo lípu potřeba skácet. „Obdivoval jsem odolnost a vytrvalost větví stromu proti opakovaným námrazám o síle až téměř deseti centimetrů, kterou úspěšně překonávaly s ulomením jen nějaké té slabší větve, která většinou zůstávala i po zlomení viset na stromě," popisoval František Klíma.

Já tomu nerozumím

Starosta však takovou argumentaci odmítá. „Já tomu nerozumím. Lidé mi mohou věřit, nebo ne, ale mně to možná bylo líto víc než panu Klímovi, když se ty stromy kácely. Já mám ale odpovědnost za veřejné prostranství, a opravdu nerad bych se zpovídal rodičům dítěte, na které by spad-la metráková větev," zdůraznil Milan Votava. Bránil také znalecký posudek, který obci k rozhodování, jak se stromy naložit, posloužil. „Pan Kolařík je opravdovým znalcem v oboru dendrologie, pan Klíma je s prominutím odborníkem na všechno a na nic," podotkl Votava. „Jako starosta mu jsem schopen s čímkoli pomoci, vyjdu mu vstříc, on ale měl v minulosti problémy se sousedy. Tehdy byl odborníkem zase na stavebnictví. Nerozumím tomu," zopakoval starosta.

František Klíma se obrátil se stížností proti postupu obce na odbor životního prostředí Městského úřadu v Třebíči. „Odpovídala mu kolegyně v tom smyslu, že v této věci nevystupujeme jako účastník řízení. Toto je čistě rozhodnutí dané obce," vysvětlil vedoucí oddělení ochrany přírody a lesního hospodářství Ivan Jupa. „Dále také okomentovala osobu znalce, který se ke zdraví stromů v Třebenicích vyjadřoval. Pan Kolařík je velmi dobrým znalcem, se kterým úspěšně spolupracujeme i na věcech, které se týkají Třebíče," dodal Ivan Jupa. Městský úřad v Třebíči tak potvrdil postup vedení obce. „Všechno jsme splnili, záměr visel na úřední desce, nechali jsme udělat výběrové řízení. Bylo s tím hodně práce," mínil starosta Milan Votava. „Snažím se lidem vysvětlit, proč ke kácení došlo, psal jsem to i do zpravodaje. Někteří ale před tím zavírají uši, nechtějí slyšet," poznamenal třebenický starosta.

Autor: Kamil Černý

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení