VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sova: Neslyšný let i symbol moudrosti

Třebíčsko - Cílem dnešního textu je přiblížit život ptáků, které díky neslyšnému letu, přímému pohledu očí a spojením jako symbolu moudrosti poznávají již malé děti. Sovy však zůstávají, možná i díky svému způsobu života, často neviděnými obyvateli kulturní krajiny.

13.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: OS Zelené srdce

Aktivní jsou především v podvečer a v noci, přes den jsou díky svému zbarvení dokonale přizpůsobeny místu. Často se i ze vzdálenosti několika metrů obtížně vyhledávají. Sova svým zbarvením splývá s kůrou stromů a větvemi. Spatřit letět sovu za denního světla je možné nejlépe v období krmení mláďat, kdy musí zajišťovat intenzivní přísun potravy.

Nyní, před začátkem jara, je možné vyrazit v podvečer a v noci ven a zaposlouchat se do sovího houkání. Další možností, jak nahlédnout do života sov, je jejich pozorování přes den, kdy se některé druhy shromažďují ve skupinkách.

Jiným způsobem, jak zjistit přítomnost sov, je sledování pobytových znamení – pro sovy jsou typické vývržky se zbytky srsti a kostí.

Jednou z našich nejrozšířenějších a nejhojnějších sov je kalous ušatý. Přednostně obývá okraje lesů s navazující otevřenou krajinou. Téměř si nestaví vlastní hnízda, s oblibou využívá hnízd krkavcovitých ptáků, kání, veverek i volavek. Hnízdí obvykle v období od března do června. Potravu pro samici sedící na vajíčkách a zpočátku i pro mláďata zajišťuje samec.

Nejhojnější evropskou sovou je puštík obecný. Hnízda si buduje v dutinách stromů, nepohrdne ani větší ptačí budkou. Samička zpočátku opouští hnízdo pouze sporadicky, také po vylíhnutí mláďat je v jejich blízkosti vždy jeden z rodičů. Při ochraně mláďat je puštík schopen zaútočit i na mnohem většího predátora, dokonce i člověka. Vytváří stabilní páry.

Největší sovou je výr velký, někdy přezdívaný jako král noci. S oblibou osidluje kamenité stráně, zříceniny a okolní lesy. Kromě velikosti jsou výrazným určovacím znakem „ouška“ z peříček. I díky své velikosti jsou součástí jeho jídelníčku mimo hlodavců také větší ptáci, zajíci, králíci i ježci. Také výři vytváří stabilní páry, které bývají věrny svému hnízdišti. Během dne čelí výr nepřátelství denních ptáků, zejména dravců a havranovitých. Této vlastnosti bylo myslivci využíváno při lovu či odchytu „na výrovku“. Výr byl přivázán na relativně dobře viditelném místě, napadající ptáci pak byli loveni či odchytáváni do sítí.

Druhem vázaným na zemědělskou krajinu je sova pálená. Přes den vyhledává úkryty v zemědělských objektech, na půdách stodol a kostelů. Nestaví si vlastní hnízdo, ochotně osidluje budky. Nezaměnitelný je její srdcovitý obličej. Na světě je jedním z nejrozšířenějších druhů sov, v některých oblastech (i v České republice) je však druhem vzácným. Na úbytku se podepisuje především změna zemědělských technologií a také znesnadnění přístupu do úkrytu v krovech domů.

Především v zajetí se sovy dožívají vysokého věku, můžeme se setkat s jedinci dvaceti i víceletými.

Ohrožením pro sovy jsou kromě úbytku biotopů, hnízdních příležitostí a potravy také kolize s motorovými vozidly.

PAVLÍNA KŘIVANOVÁ

13.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení