VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt by neměla být tabu, říká vedoucí hospice

Třebíč /ROZHOVOR/ - Pomoc umírajícím a jejím rodinám na Třebíčsku zajišťuje Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč při tamní oblastní charitě. Ten se nyní stěhuje do nových prostor v ulici Generála Sochora. Vedoucí zařízení je Eva Vráblová.

14.4.2015
SDÍLEJ:

Eva Vráblová je vedoucí Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč.Foto: Deník/ František Vondrák

Co je to domácí hospicová péče?

Staráme se o pacienty, kteří se nachází v terminálním stádiu nemoci. Vědí o tom, že jim zbývá určitý čas života a byla vyčerpána kauzální léčba například chemoterapie, transplantace orgánu. Další léčba je zaměřena na mírnění potíží, které základní onemocnění působí.

Domácí hospicová péče nese zvýšené nároky i na rodinu, že?

Abychom naši péči mohli poskytovat, musí fungovat rodina. Musí být ochotná se na péči podílet. V rodině či mezi pacientovými blízkými se musí najít alespoň jedna osoba připravená převzít odpovědnost za kontinuální péči o pacienta.

Nicméně je to vyváženo domácím prostředím, které je pro pacienta předpokládám nejlepší.

Lidé nechtějí umírat v nemocnici a být izolovaní od svých blízkých. Chtějí se rozloučit s rodinou a strávit s ní čas společně. Je statisticky prokázáno, že asi 93 procent nemocných chce umírat doma. Povede se to však pěti až sedmi procentům.

Co Domácí hospic sv. Zdislavy pacientům a rodinám nabízí?

Abychom mohli hospicovou péči poskytnout, musí být splněno několik podmínek. Především musí být dostupná lékařská a sesterská péče 24 hodin sedm dní v týdnu. Nezbytným předpokladem je i pomoc rodiny nebo blízkých lidí. My můžeme pečující rodině nabídnout odlehčovací službu, která také funguje nepřetržitě, ale má omezené kapacity. Tuto službu zajišťují pečovatelky a umožňují rodině nezbytný odpočinek od velmi náročné péče. Také je velmi důležité, aby pacient i rodina věděli o zdravotním stavu a rozuměli významu hospicové péče. A pacient musí podle lékařských kritérií spadat do okruhu osob, pro které je hospicová péče určena. Nabízíme podporu psychoterapeuta a podporu v oblasti spirituální.

Co je to odlehčovací služba?

Ta nabízí blízkým možnost odpočinku tím, že péči o jejich blízkého na určitý čas převezme.

Kolik máte klientů?

Pečujeme o osm až deset pacientů. Určitě počítáme s tím, že s vyšší podporou kraje a zdravotních pojišťoven bychom mohli navýšit pracovní úvazky a zvládnout péči o více lidí. Za pacienty jezdíme do celého okresu Třebíč.

Jak dlouho v Třebíči fungujete?

Na Velký pátek to byl přesně rok, co jsme s primářem Ladislavem Kabelkou a naším ředitelem Petrem Jaškem začali domlouvat podmínky nástupu pana primáře do našeho hospicového týmu. Do té doby fungovala naše hospicová péče jako odlehčovací služba s podporou zdravotních sester. Ale neměli jsme lékaře a zdravotní sestry cíleně vzdělávané pro tuto oblast péče.

Smrt je sice smutná, ale přirozená součást života. Jak toto téma lidé dnes vnímají?

Před revolucí se tématu umírání doma nikdo nevěnoval. Umírání bylo vnímáno jako něco, co patří do zdravotnických nebo sociálních zařízení. Myslím, že ani v této době není veřejné mínění připraveno na to, že smrt a umírání, jako přirozená součást života, by se měla do rodin opět vracet. Ale snažíme se zároveň působit na veřejnost, aby se o tomto tématu hovořilo, aby smrt nebyla tabu. Vždyť smrt v dřívějších dobách bývala přirozenou, i když nechtěnou, součástí života.

Autor: František Vondrák

14.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení