Úřad obdržel 42 projektů, základních a středních škol je přitom v kraji 330. Někde získali peníze na prevenci z jiných zdrojů, jinde ji dotují z vlastní činnosti, protože grantová administrativa je příliš náročná. Počet žáků a studentů závislých na drogách stoupá.

S projektem S problémem si poradím uspěla u krajské hodnotitelské komise třeba Střední zdravotnická škola a VOŠ Jihlava. Čtvrtým rokem tam výchovná poradkyně a protidrogová koordinátorka Kateřina Emmerová kvůli zacílení prevence dělá průzkum mezi nastupujícími studenty. "Výsledky ankety jsou mnohdy šokující," řekla.

V prvních ročnících letos 38 procent studentek kouří, jejich počet proti loňsku vzrostl o pětinu. Ve druhém se ke kouření přiznalo už 56 procent náctiletých. Počet vykouřených cigaret se stupňuje o víkendu, který žáci tráví mimo rodinu s partou. K užívání drog mimo cigaret se přiznalo dalších pět procent studentů prvních ročníků.

O grant například nežádala Střední škola řemesel a služeb v Moravských Budějovicích na Třebíčsku, která má v denním studiu 480 žáků a studentů. Řediteli Jaroslavu Doležalovi se administrativa zhruba 30.000 Kč zdá příliš náročná. Na protidrogovou prevenci dává škola peníze z vlastního rozpočtu, z výdělečné činnosti. Plynou jednak na přednášky, ale hlavně do sportovních a kulturních aktivit. Žáci mají možnost chodit do posilovny, jezdit do bazénu či lyžovat. Škola pořádá tradičně adaptační kurzy pro první ročníky, módní přehlídky, různé soutěže a desítky exkurzí.

"Většina žáků a studentů na učiliště přichází s návykem kouření, který museli získat v 6. až 8. třídě základních školy," řekl ředitel. Letos dokonce vedení školy muselo dva drogově závislé žáky prvního ročníku poslat na léčení. Kriminalistům se prý na malých obcích nedaří rozbít drogová centra a rodiče míní, že jejich dětí se problém drog netýká.

I podle analýzy pro krajskou strategii protidrogové politiky vyplývá, že se na Vysočině zvyšuje užívání pervitinu, těkavých látek, sedativ a hypnotik.