VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šermíři pilují techniku boje celá léta

Třebíč - Chrabří rytíři, králové, markytánky, loupežníci a mnoho dalších postav z dávných historických dob nám dodnes zůstávají v paměti a dějinách. Přibližují nám je historické skupiny šermu po celé České republice.

14.8.2011
SDÍLEJ:

V AKCI. Členové Společenstva Libertas na jedné z mnoha akcí, kterých se účastní po celé České republice.Foto: archiv skupiny

Jedna z nich působí i na Třebíčsku. Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Pouhých pět členů jisté historické skupiny šermu se v roce 2001 rozhodlo založit vlastní občanské sdružení jménem Společenstvo Libertas. Dnes je ve sdružení deset aktivních členů a několik dalších příležitostně.

Dá se říci, že ke skupině se může přidat kdokoliv, ale jistě by ho měla zajímat historie a vše, co se starých dávných časů týká. „Doporučuje se věk okolo 14 let, kdy se mladí začínají pevně orientovat ve svých zájmech. Několik let to může trvat, než se vypracujete, hlavně v technice šermu té doby. Úplně nejvhodnější je přijít na vypsaný nábor, než začne hlavní sezóna,“ radí vedoucí skupiny Leoš Malec.

Společenstvo lidem přibližuje dobu třicetileté války (předěl renesance a raného baroka). Též se věnuje období gotiky na přelomu 14. – 15.století a době husitských válek. Menší skupinka lidí se zabývá raným středověkem.

Členové se zaměřují na rekonstrukce konkrétních bojových stylů v širokém záběru. Dbají na bezpečnost při trénincích i přímo na akcích. Pracují na základě dobových škol, jimž se věnují při intenzivních víkendových kurzech. Teď se chystají na techniku školy italské.

„Při každé akci chceme dosáhnout věrohodnosti dané doby,“ zmiňuje vedoucí.

Hledají dobové zdroje dle skutečných nálezů a vyobrazení. To, co si na sebe obléknou, má být kroj té doby, a ne kostým. Vychází z parametrů, které jsou historickou dobou dané nejen u výzbroje. Jedním z cílů je též ukázat, jak se žilo, jedlo, jaké byly zvyky a etiketa.

Z vlastních zdrojů

Většinu věcí – kroje a výzbroj - si členové pořizují z vlastních zdrojů. Občas vystupují na honorovaných akcích, finance takto získané použijí na výzbroj a výstroj ve sdružení. Trénují dvakrát týdně dvě až tři hodiny.

„Třikrát ročně zavítáme na soutěže v šermu zaměřené na renesanční a barokní šerm. Dosud jsme získali jedno první místo a čtyři druhá místa,“ říká vedoucí.

Na akcích mohou diváci shlédnout drobné historické boje, scénky, tance, vojenská ležení, bitvy, střelnici, tržnici, průvody spolu s kejklíři i katovnu, která opravdu stojí za to.

Prvním účinkováním Společenstva Libertas byly oslavy u příležitosti přijetí třebíčských památek do seznamu Unesco na Podzámecké nivě. Ve vzpomínkách místních zůstává vojenské ležení s programem a všem jistě známý noční historický průvod Třebíči za doprovodu bubnů a ohně. Tato akce patří mezi pravidelné, ale bohužel letos na ní Společenstvo účinkovat nebude.

Následovala bitva v nedalekém Mastníku. Tam členové inscenovali loupežnické historky, které se odehrávaly při nástupu Jana Lucemburského na trůn. Také tato bitva probíhá pravidelně, loni byla přesunuta do Třebíče. V Jemnici se sdružení každoročně účastní Barchanu, kde je možné vidět vojenské ležení s programem a též průvod. Účastní se pravidelně také bitvy na Bílé hoře pořádané v Praze. Rovněž také účinkují na menších akcích a společenských událostech. To je jen malý výčet akcí, na kterých se Společenstvo Libertas pohybuje.

K účinkování se dostává na základě veřejných pozvánek, případně se dohodne s organizátory některých akcí. Někdy se vypisují výběrová řízení, do kterých se skupina může přihlásit.

„Účast a vystupování na akcích je jen část z toho, co děláme. Základ je v umění boje a jeho techniky. Několik let trvá, než člověk zvládne základy boje. Také k tomu musíte mít určitý vztah a tou dobou částečně žít,“ s úsměvem dodává vedoucí.

LUCIE LAINKOVÁ

14.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (červenobílém) a HC Dukla Jihlava  (ve žlutém)) v pardudubické Tipsport areně.
23

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Velký výtluk, do kterého řidiči bez varování padali koly svých aut, je opravený. Poblíž už jsou ale při jízdě cítit pravidelné vlnky v silnici. To podle všeho vyhnívající pařezy narušují podloží vozovky.
5

Silnici na hlavním tahu na Brno ničí pohřbené pařezy

OBRAZEM: Gymnazisté kreslí oběma rukama současně

Třebíč - Gymnazisté z Třebíče kreslili oběma rukama současně. Své práce spolu s další tvorbou z hodin výtvarné výchovy teď vystavují ve výstavní síni Předzámčí.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Víkend nabízí zábavu pro děti i pro nejstarší z nás

Třebíč - Víkend se tentokrát ponese ve znamení tematických akcí, to ale neznamená, že nebude o zábavu postaráno. Pobavit se mohou nejmenší děti i ti nejstarší z nás.

Sprejeři si dají sraz, na zeď pod PBS v Třebíči přibudou nová graffiti

Třebíč – Bude to barevná a veselá akce. V sobotu se v Třebíči uskuteční desátý Graffiti Rock Jam. Místem konání je dlouhá betonová zeď, lemující První brněnskou strojírnu, dobře viditelná ze silnice i železniční tratě směr Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení