„Sčítání zvěře je povinností uživatele honitby stanovenou zákonem o myslivosti a zároveň jedním ze základních podkladů pro vypracování plánu mysliveckého hospodaření v honitbě,“ informoval vedoucí odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství kraje Vysočina Petr Bureš.

„Aby bylo možné provést co nejobjektivnější zjištění stavu zvěře v poměrně různorodých přírodních podmínkách kraje Vysočina, byly termíny pro letošní rok stanoveny ve spolupráci se zástupci uživatelů honiteb,“ dodal.

V kraji bylo loni zaznamenáno například 26 619 kusů srnčí zvěře. Početní stavy divokého prasete se dostaly na 2 634 kusů. Myslivci se však při svém monitoringu nezaměřují pouze na zvěř, která je předmětem lovu, ale i na další druhy. Na ty, které by bez péče členů mysliveckých sdružení jen těžko přežívaly. Jedná se například o koroptev polní, která se loni na Vysočině vyskytovala v počtu 13 227 kusů, nebo o některé druhy kachen.

Kromě podkladů pro myslivecké hospodaření se při sčítání rovněž podařilo zachytit chráněné druhy živočichů, které reprezentuje například bobr evropský nebo vydra říční. Bobrů bylo loni v kraji Vysočina „odhaleno“ šestnáct kusů, vyder dokonce jeden tisíc devadesát čtyři jedinců.

„Sčítání se má právo účastnit jednak držitel honitby, ve které se toto provádí, ale také držitelé honiteb sousedních. Mohou se vyjádřit k orgánu státní správy myslivosti, což je v tomto případě instituce státní správy myslivosti obecního úřadu obce s rozšířenou působnost, k jeho výsledkům,“ připomněl Jiří Bartoš z krajského oddělení lesního hospodářství a myslivosti.