VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S větrnými stožáry běžte pryč, vzkazují lidé

Dukovany – „Odmítáme být v obklíčení monster,“ chystají se vzkázat zastupitelé obce Dukovany ČEZu. A to už příští týden. Reagují na záměr polostátní energetické společnosti do roku 2012 postavit a uvést do provozu čtyři až pět větrných elektráren v katastru sousední vsi Rešice.

17.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv DENÍK

„Máme z jedné strany výhled na atomku, z druhé strany obrovské stožáry vysokého napětí. Jediné panoráma, které dosud nekazí žádný industriální prvek, by měl znehodnotit les vrtulí. To už je příliš, s tím se jen tak nesmíříme a uděláme, co bude v našich silách, abychom takovému záměru zabránili. Bude-li to ještě vůbec možné,“ ohradili se Dukovanští ústy svého starosty Miloše Kudery vůči ČEZu.


Dukovany jsou sice v očích jiných vesnic téměř pozlacené z peněz ČEZu, ročně jim do rozpočtu plynou miliony - z daně z nemovitosti a díky partnerské smlouvě. Letos je to dohromady bezmála 20 milionů. Obec za to ale platí svou daň. Za humny má mezisklad vyhořelého jaderného paliva, čtyři atomové reaktory v plném provozu a osm chladicích věží vysokých 125 metrů.


Pokoukání zadarmo


„My už jsme si na jaderku zvykli. Lidi od nás tam pracují, je to významná součást našeho života. A samozřejmě fandíme dalšímu rozšíření o jeden výrobní blok, protože takový záměr dává smysl. Ty větrníky si ale mohl ČEZ odpustit,“ doplnil Kudera.


Pro lidi z Dukovan má větrný park u Rešic o to hořčí příchuť, že v obecním referendu před dvěma lety odmítli větrníky vlastní, a to v lokalitě Lipňany, kde by na ně neviděli, a ještě by byla obecní pokladna bohatší o kompenzace. Rešická monstra budou mít na očích a zadarmo. Obec Rešice uspořádala před dvěma lety též referendum, lidé byli pro výstavbu.


Až po skončení hlasování se ve vsi zvedla opožděná vlna odporu. Zastupitelé ale dali projektu zelenou. „Já se po telefonu k tomuto vyjadřovat nebudu, kdoví, s kým mluvím. S novináři jsem se v minulosti vytrestal, žádná velká vyjádření do tisku tedy dávat nechci. Hlasovalo se tehdy, lidi řekli ANO. Pak se ozvaly hlasy proti, to už bylo rozhodnuto, víc k tomu těžko co říct. Na podzim bude ještě veřejné projednávání, které je součástí posuzování vlivu na životní prostředí EIA,“ sdělil Deníku starosta Rešic Bohuslav Šumpela.


ČEZ má záměr do dvou let u Rešic vztyčit čtyři až pět větrných elektráren, každá má mít instalovaný výkon 2 megawatty. Stožáry mají být vysoké 100 metrů, celková výška při horní úvrati vrtule má být až 150 metrů. Pořízení a zprovoznění jedné větrné elektrárny o výkonu 2 megawatty dnes stojí okolo 90 milionů korun. Proces EIA se již chýlí ke konci, po veřejném projednání na podzim bude mít hlavní slovo Krajský úřad Jihomoravského kraje, Rešice už leží na Znojemsku.


„Těžko můžeme komentovat dopis, který jsme zatím neobrželi. Nejsme jediný subjekt, který tam chce stavět, další větrné elektrárny plánuje i majitel dosud jediné zprovozněné na kopci Strašák u nedalekých Tulešic. Ten projekt je značně rozjetý, samozřejmě do toho ČEZ už vložil finanční prostředky, obec Rešice souhlasí, vyčkejme tedy, jak dopadne EIA a jak se k tomu postaví Jihomoravský kraj,“ konstatoval mluvčí ČEZ Obnovitelné zdroje Martin Schreier.


Jakou finanční kompenzaci mají Rešice od ČEZu přislíbenou, nechtěl Schreier zatím upřesnit.


Česká republika se vůči Evropské unii zavázala mít do roku 2020 třináctiprocentní podíl veškeré vyrobené energie z obnovitelných zdrojů.


Brusel žádá fakta


Jak bude mix jednotlivých zdrojů vypadat, to má evropské komisi do 30. června letošního roku představit v takzvaném národním akčním plánu Ministerstvo průmyslu a obchodu. Z materiálu vyplyne, jaký podíl budou mít jednotlivé segmenty, to znamená biomasa, bioplyn, biopaliva, solární, větrná a vodní energie a třeba i zpracování komunálního odpadu. Zároveň každý stát bude muset uvést, jaké kroky podnikne pro rychlejší administrativu a jakou povede informační kampaň.


Kraj Vysočina nyní podporuje zejména výstavbu bioplynových stanic, ve kterých vidí dobrý stabilní příjem pro zemědělce. Zelenou tu mají rovněž projekty na energetické zhodnocení biomasy. A v plánu je i spalovna odpadu. Vysočina má na větrné mapě České republiky významné místo. S větrníky se ale pravicové ani levicové vedení dosud neztotožnilo. Důvod byl vždy jednoznačně formulovaný: Vysočině jako malebnému kraji zelených kopců by obrovské větrné elektrárny významně narušily krajinný ráz.

Spalovny komunálního odpadu? Ano

Mezi zastánce spaloven komunálního odpadu patří trojice vysokoškolských profesorů Pavel Noskievič, Jaroslav Hyžík a Jaroslav Kaminský.

O spalování ve svém článku v časopise Energetika napsali:
„Současný potenciál komunálního odpadu u nás představuje 46 MWr elektřiny a 400 MWr tepla. Jeho využití však nebude snadné. Česká veřejnost dosud hodnotí spalovny odpadu převážně negativně. Občanský odpor vůči spalovnám komunálního odpadu přitom nemá racionální podstatu. Jejich zastánci plným právem argumentují mimořádně vysokou čistotou spalin ve srovnání s ostatními „klasickými“ energetickými zdroji.“
Podle nich jsou emise z moderní spalovny podlimitní.
Zelená energie

Průměrné ceny vykoupené elektřiny jednotlivých obnovitelných zdrojů energie za 1 kWh:

vodní elektrárny: do 3,80 Kč
spalování biomasy: do 4,49 Kč
spalování bioplynu: do 4,12 Kč
větrné elektrárny: do 3,40 Kč
geotermální energie: 4,50 Kč
sluneční elektrárny: do 14,08 Kč

Zdroj:
Energetický regulační úřad

Autor: Hana Jakubcová

17.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení