Devět z deseti dotázaných v ulicích Třebíče směle tvrdilo, že by poskytnout první pomoc zvládlo. „Velké krvácení ucpat přímo v ráně, menší zaškrtit nad ranou. V bezvědomí se přesvědčit o zachování životních funkcí, pak zraněného dát do stabilizované polohy,“ odříkali by zřejmě i ze spaní.

Sedm z nich by si trouflo i na resuscitaci. Jak je to ale ve skutečnosti? Jsou lidé opravdu připraveni pomoci těm, jimž jde o minuty? „Je to obecný problém. Lidé většinou poskytnout první pomoc neumí,“ přesvědčil se ve své praxi šéf krajských záchranářů Lukáš Kettner.

Těm, kteří o svých schopnostech pochybují a chtějí se učit, doporučuje kurzy první pomoci, pořádané právě Zdravotnickou záchrannou službou kraje Vysočina. „Podrobnosti najdou na našich internetových stránkách www.zzsvysocina.cz,“ uvádí.

Lidem, kteří se dostanou do blízkosti zraněného nebo jinak ohroženého člověka, radí především zachovat co možná největší klid a okamžitě volat na známou linku 155.

S pomocí dispečera pak může život zachránit i ten, který by si ve vyhrocené situaci sám neporadil. „Dispečeři se snaží hlasem ho uklidnit, aby mohl popsat stav zraněné osoby. Až do příjezdu odborníků mu radí, jak postupovat, každý krok s nimi konzultuje,“ nastínil Kettner.

Sám za sebe si myslí, že lidé by neměli být ke druhým lhostejní. Stejnou pomoc budou možná potřebovat hned za rohem.