VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romským dětem prospějí školky, naučí se česky

Třebíč -Stovky, tisíce dětí jdou každé ráno do mateřské školky. Hrají si s kamarády, chodí na procházky, získávají první dovednosti, které se jim po nástupu do školy budou hodit. Mezi nimi je i malý Jirka.

17.6.2008
SDÍLEJ:

Asi 200 lidí zaútočilo ve čtvrtek kameny a holemi na tři policejní hlídky v romské osadě Huncovce u východoslovenského města Kežmarok. Policisté se proti rozvášněnému davu bránili varovnými výstřely do vzduchu.Foto: REUTERS

Předškolák jako každý jiný, jen jeho kůže je tmavší než pleť většiny přátel ve školce.
Jiří Filo je jedním z mála třebíčských Romů, jehož rodiče do školky přihlásili. V duchu romské kultury totiž do zaměstnání chodí jen muži, ženy se doma starají o své děti.

Filovi se rozhodli jinak. „Chceme, aby náš syn uměl dobře česky. To je pro nás nejdůležitější," říká maminka Andrea Filová. „Pocházím z učitelské rodiny, vím, jak je důležité, aby se děti zařadily do běžného kolektivu. A Jirka je ve školce spokojený," dodává tatínek Jiří Jašek.
Právě neznalost českého jazyka a špatná adaptace v majoritním kolektivu bývá pro romské děti velkým úskalím na základních školách. Řada z nich už na prvním stupni propadá nebo přechází do speciálních škol. V Třebíči chtějí tenhle problém řešit.

„Motivujeme rodiče, aby své potomky zařadili do mateřských školek. Děti běžně tráví čas jen mezi svými, ve školce je to přinutí komunikovat v češtině,“ konstatovala Lucie Vetchá, vedoucí Romského centra při třebíčské Oblastní charitě. Malí Romové by si navíc před zahájením povinné školní docházky zvykli na pevná pravidla. „Většina z nich má problém v danou hodinu přijít a odejít a taky zařadit se do kolektivní práce,“ uvedla Vetchá.

Změnu by nastolil zákon
Třebíčské rodiny zatím dávají přednost zmíněnému Romskému centru. V jeho evidenci je nyní 18 dětí, pravidelně dochází polovina. Vedle her procvičují správnou výslovnost, hrubou motoriku, grafomotoriku a jiné nutnosti pro zvládnutí výuky ve škole. „Nemají základ z domu, ale jsou šikovné a rychle se učí,“ pochválila své svěřence vedoucí centra.

Přesto by ty pěti, šestileté raději viděla ve školce. „My tvoříme přechod mezi rodinou a mateřskou školou. Máme tu děti od dvou let, není možné se všemi důkladně pracovat,“ řekla Lucie Vetchá. Už při přijetí dítěte, kdy se ve spolupráci s rodiči sestavuje individuální plán, proto pracovníci centra rodinám doporučují podat časem přihlášku do školky. „Pokud ovšem nebude předškolní vzdělávání uzákoněno, nikdy nebude docházka stoprocentní,“ zmínila Vetchá. Důvodem je podle ní právě romská kultura, v níž je pro matky přirozené mít děti doma a na vzdělání se neklade zásadní důraz.

Druhořadým důvodem jsou peníze, které se za školku platí.
Vzdělání romských dětí by podpořil i vznik přípravných tříd při základních školách. „Naučí se tam například přezouvat, mýt si pravidelně ruce nebo se soustředit,“ říká ředitelka Vládní rady pro záležitosti romské komunity Radka Soukupová. Spolu se zvládnutím češtiny pak mají děti větší šanci ve škole uspět.

Podle sociologických průzkumů totiž ve speciálních školách, určených především fyzicky či mentálně handicapovaným, končí 75 procent romských dětí.

17.6.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení