Má totiž problém. Občas si dá, jak říká, dva tři prásky trávy a jeho rodiče nad ním zřejmě podepíší ortel.
Ředitel zdejší základní školy Michal Scigiel se totiž pragmaticky rozhodl, že žáky od šesté do deváté třídy bude namátkově testovat, zda náhodou nekouří marihuanu či nechodí opilí do školy.

„Minulý týden jsem rozdal rodičům šesťáků až deváťáků dotazníky, kde měli uvést, zda s testováním svých ratolestí souhlasí. Na rozhodnutí mají čas do konce května,“ uvedl Scigiel. V osobním spisu žáka pak bude založeno, zda si toto rodiče přejí.
Učinil tak poté, co se tento nešvar v jeho škole rozmohl.

„Vůbec s tím nemám problém ani jako starosta obce, která školu zřizuje, ani jako rodič dvou žáků, kteří do ZŠ Jaroměřice chodí. Papír se souhlasem už jsem podepsal,“ zdůraznil Karel Nedvědický.

Trubička, jež testuje přítomnost drogy v těle, stojí v rozmezí 250 až 800 korun. Záleží na typu i výrobci. Některá dokáže odhalit ze vzorku slin i více návykových látek najednou. Prodává se v různě velkých sadách.

„Zatím se mi přihlásila jedna firma, která testry vyrábí, s nabídkou. Počkám ještě na další a vyberu samozřejmě tu nejvhodnější. Každopádně se budu snažit sehnat sponzora, není to zrovna levné,“ podotkl ředitel Michal Scigiel.

Na středních školách je podobné testování k vidění častěji. Základní škola v Jaroměřicích je zatím ale bílou vránou. Věková hranice náctiletých, kteří se do dobrodružství zvaného lehké drogy pouštějí, se za poslední roky dramaticky snížila. Otázkou je, zda se hrozícímu postihu nebudou žáčci z Jaroměřic bránit záškoláctvím.