VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žákům pomáhá přístroj pro kosmický výzkum

Třebíč - Zavedení oboru Veterinářství na Vyšší odborné škole a Střední škole veterinární, zemědělské a zdravotnické v Třebíči si vyžádalo změny v personálním obsazení a materiálním vybavení školy.

4.2.2010
SDÍLEJ:

Novou odbornou učebnu pro výuku biologických a biochemických předmětů mají v Třebíči k dispozici studenti oboru veterinářství. Moderní přístroje umožní celou řadu analýz a pozorování.Foto: Ivana Filipová

Prvním, velice důležitým krokem bylo zřízení nové odborné učebny pro výuku biologických a biochemických předmětů. Studentům je tak dána možnost kvalitní výuky předmětů, jako je biologie, mikrobiologie, hygiena a technologie potravin a laboratorní technika.


Žákům se tím zpřístupnila celá řada analýz a pozorování, která si mohou sami prakticky vyzkoušet. Naučí se provádět základní rozbory potravin a surovin živočišného původu a ostatního biologického materiálu.


K praktické výuce byla vybudována nová učebna s moderním vybavením, jako je speciální laboratorní nábytek, mikroskopy s možností připojení na počítač a digestoř s certifikací určená pro tento typ odborných učeben. Prostřednictvím dataprojektoru je žákům prezentována zadaná úloha z řídícího počítače učitele. Zobrazují se tak mikroskopické preparáty a pracovní postupy. Každý žák má k dispozici mikroskop k vlastnímu pozorování a samostatné práci.


Další pomůcky a přístroje slouží k poznání principu biochemických a mikrobiologických vyšetření. V současné době v učebně přibyl nový biochemický analyzátor VetScan. V jednom analytickém procesu dokáže provést současně 14 samostatných analýz jednoho vzorku, dříve prováděných na několika speciálních přístrojích i dlouhé hodiny. Měření jednotlivých parametrů je fotometrické, provádí se z malého množství krevního séra. Výsledky analýz se tisknou na specielní karty, kde jsou současně vytištěny i normální hodnoty sledovaných ukazatelů zdravotního stavu vyšetřovaného zvířete Přístroj také eliminuje chyby, vznikající působením lidského faktoru v postupech. Zařízení bylo původně vyvinuto agenturou NASA pro kosmický výzkum. Přístroj je bezpečný na obsluhu a jednoduchý na údržbu, snadno přenositelný a veterináři jej mohou používat přímo v terénu k okamžitým analýzám. Pro jeho unikátní vlastnosti, velikost, váhu a možnost napájení z 12V baterie s ním firma vyhrála mezinárodní tendr do Iránu. Tam slouží v tvrdých polních a klimatických podmínkách.


Na přístroji si žáci sami vyzkouší analýzu krve různých druhů zvířat od koní po papoušky a plazy, připraví se tak během studia na škole pro práci s nejnovější technikou v oboru. Ulehčí jim to i další studium, protože Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně je rovněž používá.


Pestré a zajímavé


Výuka v učebně probíhá podle hygienických pravidel. Do učebny žáci vstupují v ochranném oděvu pouze s psacími potřebami. Ostatní osobní věci si odkládají do skříňky v šatně vedle odborné učebny. Žáci mají k dispozici také odpovídající hygienické zázemí.


Díky nově zřízené učebně s moderním vybavením jsou tak studenti odborně připravováni na své budoucí povolání. Studium je také zajímavější a pestřejší, je cenným doplněním teoretické výuky. Takto získané znalosti a dovednosti budou moci po ukončení školy uplatnit v praxi nebo při studiu na vysoké škole. Další informace o škole na www.szstrebic.cz.

IVANA FILIPOVÁ

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení