VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Překladiště je podle inspekce v pořádku. Lidé to nechápou

Třebíč - Lidé, kteří si stěžují na překladiště odpadů v blízkosti svých domů v Třebíči, zřejmě mnoho nezmohou. Překladiště prověřila Česká inspekce životního prostředí a inspektoři naznali, že vše je v pořádku.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Překladiště odpadů.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Překladiště, jinými slovy logistické centrum svozové firmy Ave v Hrotovické ulici inspekce prozkoumala nedávno. Zaměřila se na dodržování zákona o odpadech, zákona o vodách a ochraně ovzduší při manipulaci s odpady. Závěr? Inspekce nezjistila porušení zákona. Jak vyplývá z protokolu, podepsaného inspektory havlíčkobrodské inspekce, logistické centrum je provozováno v souladu s provozním řádem a se souhlasem k provozu.

S provozem zařízení před časem ostatně souhlasily všechny úřady: Hygienici, krajští úředníci z odboru životního prostředí, na stavbu logistického centra kývli i úředníci stavebního odboru a odboru životního prostředí z Třebíče.

Obyvatelé přilehlých domů to nechápou. „Práší se tu, všechno to dýcháme. Vysypávají tu popel, když ale přijede kontrola, je tam zrovna čisto, oblak se dávno rozplyne," popisuje soused Otakar Dvořák.

Jak překladiště vypadá? V areálu v Hrotovické ulici stojí velká betonová rampa a pod ní bílé kovové kontejnery. Popelářské kuka vozy po rampě vyjedou nahoru a obsah vyklopí do kontejneru. To se podle údajů firmy Ave děje jednou až dvakrát denně. Když je kontejner plný, naloží se na auto a odváží se do spalovny. Odjíždí dvakrát až čtyřikrát za týden. Vše se zaznamenává do provozního deníku, areál je i pod dohledem kamery. V době návštěvy reportéra Deníku bylo v areálu čisto a uklizeno. Obsluha tvrdí, že kontejner se po vysypání odpadu ihned překrývá plachtou. Rampa stojí na okraji areálu, od silnice a prvního z domů ji dělí jen betonová zeď. Nad ní je ještě záchytná síť, která má okolí částečně chránit.

„Lidsky to chápu. Kdybych bydlel tak blízko, také by se mi to nelíbilo. Ale opakuji, dodržujeme všechna nařízení, nic jsme neporušili," říká regionální ředitel firmy Ave Marcel Benda.

Obyvatelé Okrajové a Kosmákovy ulice si přišli stěžovat i na radnici. Dozvěděli se ale, že radnice nemůže dělat nic. Ke stavbě dali souhlas státní úředníci a jim do jejich pravomocí starosta ani místostarostové nemohou zasahovat. „Nás se nikdo na souhlas neptal. Kdyby bylo v naší kompetenci to zavřít, tak je to zavřené," nechal se slyšet starosta Třebíče Pavel Heřman.

Přes palubu

Lidé to vnímají jako křivdu. „Hodili nás přes palubu," říká Otakar Dvořák a naznačuje, že se s takovým přístupem ani s překladištěm smířit nehodlá.

Firma Ave ústy svého ředitele sděluje, že nechce dělat problémy, nicméně na svém stanovisku trvá. „Logistické centrum je bezpečné, žádným způsobem nezatěžuje životní prostředí. Nyní se bude kvůli stížnostem občanů znovu provádět měření hluku, které, jak jsme přesvědčeni, ukáže, že logistické centrum žádné normy nepřekračuje a jeho provoz se nijak nevymyká z chodu průmyslové zóny," zopakoval Marcel Benda.

Autor: Luděk Mahel

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení